Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Историята на рода "Чобанови" - участници в Съединението

Катерина Чобанова и историята на нейния род. Тя живее в Пловдив от 1967 година, иначе е от Санданския край. По професия икономист-счетоводител и от 30 години родоизследовател. Рода Чобанови е от Голямо Конаре, днес град Съединение и Катерина Чобанова от врата на врата издирва близо 1700 негови членове. Четирима от тях са записали имената си в историята на Съединението, а и след това... Как се случва всичко - чуйте в звуковия файл:

Куриерът на Чардафон Велики Никола Чобанов и знаменосецът Петър Чобанов, участват и в последвалата Сръбско- българска война и битката при Сливница. Българската победа в тази кратка война, наричана „капитаните побеждават генералите” е предпоставка за международното признание на Съединението. Катерина Чобанова разполага и със снимка от клетвата на четата на Чардафон, направена година след Съединението.

Борис Чобанов е единия от тримата синове на куриера на Чардафон, Никола Чобанов – Кръстьо, Борис и Александър. Борис Чобанов е юрист. Той е бил и областен управител на Пловдив. Борис Чобанов е приет за член на Търговско-индустриалната камара в Пловдив, а през 1945 година става неин председател. Той е човекът помогнал панаирът да се развие и остане в Пловдив. В последствие, Борис Чобанов и братята му Кръстьо и Александър първи въвели в някогашното Голямо Конаре, индустриалното отглеждане на слънчоглед, памук и ориз. Те построили и първата маслобойна.

Историята на рода Чобанови е пряко свързана с историческите събития около Съединението. Родоизследователската дейност на Катерина Чобанова, вече 79 годишна, продължава. Тя прави и „Дърво на пловдивските кметове”, коет оможе да видите изложено в библиотека „Иван Вазов”. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Няма никаква опасност за Панагюрското съкровище в „Гети“

„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..

публикувано на 09.01.25 в 16:04

За баланс при план-приема в 8 клас настоява Областната управа

Доколко образователната система е способна да осигури квалифицирани кадри за развитие на професионалното обучение по актуални и търсени професии и да дава възможност да се работи върху уменията и компетентностите. Това е въпросът, който поставя областният управител проф. Христина Янчева в становището си до Регионалното управление на..

публикувано на 09.01.25 в 14:28
Проф. д-р Иван Желев Димитров

Старостилната църква не застрашава единството в БПЦ

Решението на Върховния касационен съд (ВКС) да бъде регистрирана Българска православна старостилна църква предизвика вълна от недоволство. Застрашава ли това единство на православната църква и до какво може да доведе наличието на паралелна православна църква? "Мисля, че това не застрашава единството на Българската православна църква..

публикувано на 09.01.25 в 11:34

Промяна в отчитането на гласовете е положителна стъпка

Много недостатъци се събраха в изборния процес през годините, така че промените в Изборния кодекс са необходими и могат да дадат добър резултат. Промяната в отчитането на гласовете е крачка в правилната посока, но за да няма проблеми детайлите трябва да бъдат изпипани много добре. Така политологът и изборен експерт Даниел Стефанов коментира..

публикувано на 09.01.25 в 10:09

Благотворителен концерт събира средства за дете с ДЦП

Изпълнители от Община Марица се обединяват в мащабен благотворителен концерт в подкрепа на 2-годишния Иван от Рогош, който страда от детска церебрална парализа. Момчето започва да провежда рехабилитация още, когато е на 6 месеца. Сега обаче се нуждае от 44 000 лева за провеждане на лечение в турска клиника. Тя е за рехабилитация, която ще..

публикувано на 09.01.25 в 07:50