България е сред първите страни, в които влязоха бежанците от Сирия, затова и вече натрупахме опит в посрещането и оказването на помощ. По- важното е какво правят сега страните, които сега пред огромното предизкателство на кризата - дали се предлага регистрация, какви са условията, дали им се предлагат условия за социализация.
Трудно е, но все още се търси успешния модел - заяви в интервю за Радио Пловдив Борис Чеширков- говорител на Върховния комисариат за бежанците към ООН в България. Според него въпреки финансовата си немощ, страната ни се е справила достойно с предизвикателствата до сега - двойно увеличеният капацитет на пунктовете за настаняване и обучените хора да работят с мигранти са добър пример.
На въпрос каква е неговата оценка на европейската солидарност Чеширков отбеляза, че само Германия засега показва отворена политика към мигрантите, засега все още не се вижда единната политика на целия ЕС.
Нужна е консолидирана грижа за хората, които са в беда.
60 милиона принудително заселени хора в света, само сирийските бежанци са над 12 милиона души. 9 от 10 от тях са в по- бедни страни - 4 милиона са в Судан, Ливан, Йордания и Турция.
Мирът е единственото разрешение на проблема.
Вдигането на огради и бариери не е решение - това само помага на бизнеса с каналджиите, които безскрупулно ограбват бежанците.
Цялото интервю с Борис Чеширков е в прикачения звуков файл.
Президентът Румен Радев наложи вето върху разпоредби от приетите на 31-и юли промени в Закона за държавата собственост. В мотивите си държавният глава посочва, че приетите в последния момент промени отнемат установени в закона гаранции при осъществяване на определени разпоредителни сделки с имущество, поверено на държавата, и се улеснява продажбата..
Цените на храните и опитите с държавни магазини и държавно определени надценки да се държи пазарът под контрол коментира председателят на сдружението „За достъпна и качествена храна“ Андерй Велчев. По думите му от една страна е хубаво, че има видими усилия, но те не дават гаранция за промяна на нелоялните практики на пазара. Ден преди изтичането на..
"Съединението" на Венера и Юпитер на 11 и 12 август 2025 г. ще бъде едно от най-зрелищните астрономически явления за лятото, особено за любителите на небето, твърдят астрономи. Всъщност, обясни д-р Милен Минев от НАО "Рожен", това явление е обичайно и циклично и не е от особен интерес за учените, което не отменя любопитството за любителското око...
Днес е официалното откриване на 13-ият Национален събор на народното творчество в Копривщица. Това издание е юбилейно - навършват се 60 години от началото на инициативата. Съборът се провежда на всеки 5 години с изключение на прекъсването по време на Covid-пандемията. Откриването е в 11 ч. Патрон е министър-председателят Росен Желязков,..
Промените в закона за движение по пътищата целят индустриално събиране на глоби, а не превенция на пътния травматизъм. Това коментира Богдан Милчев от Института за пътна безопасност след като депутатите приеха изменения, свързани с шофьорите. Основно те са за по-високи глоби, за засичане на средна скорост и за уеднаквяване на наказанието при..