Дискусия на тема „Зеления Пловдив“ се проведе днес в Дома на науката и техниката в рамките на инициативата „Дни на Зеления Пловдив“. Цел на форума бе да ангажира специалисти и граждани с проблемите и бъдещето на града под тепетата. Вместо дебат, каквито бяха намеренията на организаторите от НТС и Сдружението на ландшафтните архитекти, стана дискусия, защото форума не уважи нито 1 представител на общината.
За 15 години Пловдив губи половината от зелените си площи, а същевременно градът е на челните места в Европа по замърсяване с фини прахови частици. Дърветата и храстите „поемат” голяма част от праха, пречистват въздуха и отделят кислорода, който дишаме, обясни ландшафтен архитект Станимир Шаламанов.
Специалистът припомни, че в града под тепетата е създадена първата обществена градина в Южна България – т. нар. Дондукова градина през 1878 г., а 15 г. по-късно е факт и Цар-Симеоновата градина. Тук са направени първите улични насаждения в Източна Румелия, както и първият разсадник за производство на посадъчен материал „Пепиниерата” на мястото на Сточна гара.
Всичко това е правено от хора с визия и разбиране, което не може да се каже днес, коментираха участници в дискусията.
Според „живата история на зеления Пловдив” – Никола Маргов, който 50 години е работил по озеленяването на града, проблемите на зелените площи са 2 – липсва инвеститорски контрол и компетентно ръководство както в общината, така и в предприятието, което поддържа зелените площи.
В Пловдив има 15-членен Експертен съвет по озеленяване към общината, но за 4 години той не е заседавал нито веднъж, нито бе изискано негово становище по важни проблеми, коментира председателят му ландшафтен архитект Стамо Стамов.
Кристалната зала и Музеят на минното дело в Мадан са посетени през 2024 г. от над 13 100 български и чуждестранни туристи, съобщи Желязка Тодорова, директор на музея. Наред с основните посетители – български групи, в Кристалната зала пристигат и английски, френски, германски колекционери на кристали. Над 600 са експонатите в Кристалната зала в..
На 18-ти януари почитаме Св. Атанасий - покровител на зимата, снега и студа. Както Антоний, така и Атанасий не спадат към групата на българските светци, но народът ги е възприел като свои след приемане на християнството. И двамата светци са родени в Древен Египет. Свети Атанасий е духовен наследник на свети Антоний. Според народното поверие..
Днес отново над по-голямата част от страната ще бъде слънчево. На места в низините и по долините на реките в Южна България, където ще бъде тихо, ще има мъгла или ниска облачност, които до обяд в повечето места ще се разсеят. Минималните температури, в повечето райони, ще бъдат между минус 6° и минус 1°, в София - около минус 7°. В Северна България ще..
Възрастна жена е в болница след пътен инциденвт в пловдивския район "Тракия". По първоначални данни 69-годишна пешеходка била блъсната от автобус на градския транспорт докато пресичала на пешеходна пътека. Пострадалата е транспортирана за оказване на спешна помощ, изчакват се резултатите от прегледа. Шофьорът на автобуса е изпробван за употреба..
Полицията в Пазарджик наложи акт на водач на снегорин заради неизпълнение на служебните задължения. Размерът на глобата е между 2000 и 7000 лева. Преди два дни заради непочистен и заледен пътен участък между село Попинци аварира тежко товарен камион, а пътят беше временно затворен. Проверка е установила, че не почистването на пътя е създало голям..