Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пловдивските огнеборци демонстрираха новата си техника

„Четвърта“  противопожарна служба, дислоцирана в район „Тракия“ все още е под наем, което продължава да създава неудобства, каза в Пловдив началникът на Главна дирекция „Пожарна и аварийна безопасност“  Николай Николов. 

По думите му, в момента преговорите с министерството на отбраната за придобиване на собственост или замяна на подходящ терен  са в крайна фаза,  което ще реши окончателно статута на  „тракийските“  огнеборци. Следващата година ще бъде решаваща за това, подчерта главен комисар Николов. 

Благодарение на спечелените проекти по европейските оперативни програми, автопаркът  и специфичните нужди от техника и оборудване на противопожарните служби в страната непрекъснато се обновява, вече дори сме обект на „благородна завист“  от съседните държави, изтъкна началникът на Националната противопожарна дирекция. 

На площада пред Централна поща в  Пловдив огнеборците проведоха демонстрация с новата противопожарна техника, закупена с европейско финансиране.  Показани бяха възможностите  и предимствата на новото оборудване за действия при пожар и аварийно-спасителни дейности. 

Снимка

Една от атракциите бе новата 30-метрова стълба за спасителни операции във високи сгради и труднодостъпни места, с която бе демонстрирано спасяването на човек от висок покрив при пожар, а при друга "акция" пожарникарите показаха отработена практика по измъкването на пътник, заклещен в катастрофирал автомобил. 

Снимка





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Засилен интерес към помощите за отопление в Пазарджик

От областната дирекция за „Социално подпомагане“ в Пазарджик отчитат рекорден до момента интерес към помощите за отопление.  В общините Велинград и Сърница заявленията за тази целева помощ са със 650 повече, в сравнение с миналата година До момента13 600 домакинства от областта са подали заявления за отоплителната помощ. Като за Велинград и Сърница..

публикувано на 23.08.25 в 14:12

Пчеларите от Троян и Карлово са домакини на Национална среща в Беклемето

В старопланинския курорт Беклемето днес се събират пчелари от цялата страна на традиционната Национална пчеларска среща Север - Юг. Традиционната среща се организира от пчеларските дружества в Троян и Карлово. Предвидени са лекция и дискусия по проблемите на пчеларството и кръгла маса с участието на председателите на пчеларските дружества...

публикувано на 23.08.25 в 10:08

Панагюрски колони чества празника си

Село Панагюрски колонии, община Панагюрище, отбелязва празника си, който традиционно се чества в предпоследната събота на август. Тържествата започват с водосвет и раздаване на курбан в църквата „Св. Иван Рилски“ в селото. Празникът ще продължи с музикална програма с участието на певицата Дария Пиронкова, народния дует Калина и Невена, изпълнителят..

публикувано на 23.08.25 в 07:47

Ивелин Цветанов, обвинен за жестокото убийство в Първомай, остава в ареста

Обвиненият за убийството на съпругата на полицай в Първомай Ивелин Цветанов остава в ареста. Това реши Окръжният съд в Пловдив, като постанови най- тежката мярка „Задържане под стража” спрямо него.  Магистратите решиха, че 21-годишният младеж може да извърши друго престъпление или да се укрие. Припомняме, че 44 годишата жена, майка на бившата приятелка..

публикувано на 22.08.25 в 16:30

Ивелин Цветанов се оплака от полицейски произвол

Съдът гледа мярката за неотклонение на 21-годишния Ивелин Цветанов, обвинен за убийството в Първомай. Там в дома си беше намерена намушкана с нож 44-годишна жена, майка на приятелката на задържания. Прокуратурата поиска най-тежката мярка „задържане под стража“ за 21-годишния Ивелин Цветанов с мотива, че той може да извърши друго престъпление..

обновено на 22.08.25 в 15:18