„Не може заради проявите на един човек, който създава известно напрежение в обществото, да се променя закон“. Това коментира в „Точно днес“ по Радио Пловдив председателят на 39 - то Народно събрание проф. Огнян Герджиков по повод исканите от ПП ГЕРБ консултации за промени в Коституцията, които да доведат до падане на имунитета на депутати за престъпление от общ характер. Припомням, че това се случи след поредната недостойна проява на народния представител Волен Сидеров.
„Депутатският имунитет е демократично постижение и през последните деситилетия няма демократична европейска държава, която да не го познава по начин, уреден както е в нашата Конституция. Убеден съм, че ако сега се направи едно всенародно допитване над 90% от хората ще кажат „да“ на свалянето на депутатския имунитет и действително това ще изглежда като адекватна мярка предвид това, което се случва в последните дни с Волен Сидеров. Не смятам обаче, че трябва да взимаме подобна позиция, която изглежда иначе много съобразена с обществените настроения, защото тя таи в себе си твърде много опасности и изглежда популистично“, заяви още Герджиков.
Той подчерта, че е необходимо да има преграда за подобни действия на народни избраници.
„Какво пречи да се случи това, което тръгна да се прави - иска се свалянето на имунитета на Волен Сидеров, НС ще реши и ако се свали, тогава да започне процедурата по привличането му под наказателна отговорност“, каза юристът и допълни, че трябва да се работи в посока по - бързи процедури при подобни случаи.
Председателят на 39-то НС е категоричен, че „сърцевината на депутатския имунитет трябва да остане такава, каквато е понастоящем.“
По думите му подобни рецидиви в действията на Сидеров показват, че държавата не е поискала в пълна мяра да използва инструмените, с които разполага, за да ги пресече.
„Това показва слабост на правозащитните органи, които са можели да действат по- радикално в рамките на закона още при предишни изпълнения на депутата“.
Цялото интервю можете да чуете в прикачуения звуков файл."И я превърнаха в пустиня. И нарекоха това мир." С този цитат от Тукидит п олитологът от Софийския университет проф. Татяна Дронзина коментира пред Радио Пловдив преговорите между САЩ и Русия за примирие в Украйна. Тя изрази притеснение, че до този момент Украйна не получава гаранции за сигурност отникъде. Това е една търгашеска..
"По-трудната задача при въвеждането на еврото вероятно ще е да убедим българските граждани, че това е това е по-добрият избор за тях самите, отколкото управляващите да убедят отговорните за членството европейски институции", смята икономистът Георги Стоев. Наскоро той обяви в профила си във Фейсбук готовост да отговаря на въпроси на интересуващи се за..
Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната. „Докладът за членството..
Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..
Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..