Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да отпадне имунитетът на Волен Сидеров и на всички депутати

| обновено на 29.10.15 в 16:05
Снимка: БГНЕС

Защо Волен Сидеров ще става хайдутин, от какво точно, той дни наред отвлича вниманието на обществото, как и кога трябва да пада депутатски имунитет- въпросите са към бившия депутат от Атака,  прескочил изборите за кмет на София и настоящ преподавател в ТУ доц. Минчо Христов.

Какво ви прави впечатление от всичките тези набези на Волен Сидеров да бъде забелязан, да бъде в центъра на медиите, вие  бивш негов съпартиец, бяхте депутат от партия Атака, познавате се?

 

Минчо Христов: Искам да ви поправя – бях депутат от коалиция „Атака”, партия „Атака” беше формирана след изборите 2005 г., така че никога не съм бил в неговата партия, но това са подробности, едва ли ще са толкова важни.

Аз се радвам, че на дневен ред покрай тези скандали излиза принципният въпрос трябва ли да имат имунитет народните представители. И аз искам да ви припомня, че през 2006 г. аз внесох такова предложение, когато се разглеждаха промените в Конституцията да отпадне този член 70, който дава възможност на депутатите да правят каквото си искат – да взимат подкупи, да крадат примерно от супермаркета и каквото си още искате, без да могат да бъдат арестувани, без да носят отговорност по никакъв начин. Хубаво е, че сега Цецка Цачева я чувам излиза с това предложение, само че искам да припомня на вашите слушатели, че още 2009 г.  си спомням Бойко Борисов говореше, че имунитета на депутатите трябва да се премахне и той обещаваше, че ще го направи. Сега сме 2005-та.

Р. П. : Движение май няма в тази посока?

М. Х.: Никакво движение и аз затова поставям отново тези въпроси. Нека извадят предложението от 2006 г., което съм внесъл. То е с едно предложение – „Член 70-ти отпада.” Но заедно с това трябва да помислят депутатите и за отзоваването на народните представители, защото сега се получава така – един депутат е избран – той може да прави каквото си иска. Може да не изпълнява предизборните си обещания, може каквото си помислите, може да не ходи на работа, така че аз обръщам внимание на другото ми предложение от 2006 г. – да могат да бъдат отзовавани депутатите от хората, които са ги избирали. Такъв механизъм има в много страни и той е изключително успешен. Това ще ги дисциплинира най-малкото.

Р. П.: Казвате, отпадането на имунитета е добра идея, стара ваша идея, но защо не се приема от партиите? БСП примерно не я приемат категорично. Ето, те са опозиция.

М. Хр.: Нито една партия не я приема. Аз, когато го предложих 2006 г. си спомням, че нито управляващите, нито опозицията ме подкрепиха. Това е парадоксът. Не ме подкрепи и партия „Атака” тогава.

Аз лично не искам имунитет, не ми трябва, но се оказа, ето ви парадокс, че доброволно депутата също не може да се откаже от имунитета ако някой не му го поиска. Ето ви парадкосите на нашата държава.

А иначе, сега ако говорим сериозно вече, цирковете около Волен Сидеров отвлякоха вниманието...

Р. П.: Аз това също искам да ви питам – какво, отвлякоха вниманието на обществото от нещо по-важно? Защо го прави всичко това Волен Сидеров?

М. Х.: Дали нарочно го прави, дали използват неговите особености аз не мога да знам. Няма да се включа в хора, който сега наистина прекаляват, хвалят човека, който го е ударил или да искат тези т. н. протествали, които са платени наистина от Америка, да искат му отнемат детето и т. н., виждате какво излиза по медиите, въобще няма да влизам в тази плоскост, протестерите най-малкото имат правото да критикуват който и да е, но искам да ви кажа друго – беше отвлечено вниманието от медиите, не само от Сидеров от нещо изключително важно, което се случи, всъщност две неща: едното са изборите, вие виждате официалните признания на Михаил Константинов – шефа на фирмата, която брои гласовете, че 90 % от бюлетините са сгрешени. Излезе и другата цифра – 14 % от бюлетините са невалидни.

Р. П.: 400 хиляди!

М. Х.: Близо към 500 хиляди отиват, 460 хиляди. Това са невероятни цифри. Това показва, че изборите наистина са фалшифицирани до една изключително висока степен.

И второто, което е, още по-скандалното, което  обаче не го виждам по медиите е, че същия ден на изборите Бойко Борисов беше в Брюксел. Както обещаваше нашият премиер, че той няма да превърне България в бежански лагер, гореща точка и т. н., се оказа, че България се е съгласила 100 000 бежанци да бъдат приети в Гърция и в страните на север от Гърция, според Ройтерс. Една страна на север от Гърция се сещам, че е България. И аз искам тук ясни отговори от българското правителство – приело ли е то подобно решение, съгласило ли се е на натиска на богатите европейски държавши да приемаме бежанци тук? Ето, това е изключително важен въпрос, защото колко от тези бежанци са реално бежанци, колко от тях са талибани, които идват от Афганистан и които са се сражавали в Сирия, платени наемници главорези.  Защо нашата държава, конкретно ДАНС, българските служби не пресяват тези хора? Колко от тези хора-главорези са тук сред нас в България? Ето, това са важни въпроси, на които правителството трябва да даде отговор.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Въпреки протеста на „Възраждане“ нормалността у нас се връща

Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист  Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната.  „Докладът за членството..

публикувано на 25.02.25 в 10:50

Община Пловдив няма да допусне втора „Индра“

Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..

публикувано на 25.02.25 в 10:35

В този бюджет излиза, че най-важни са заплатите в МВР

Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..

публикувано на 25.02.25 в 10:12

По-малко пари, по-малко профилактика

Надзорният съвет на Здравната каса одобри проектобюджета, който е в размер на над 9 милиарда и 400 милиона лева.650 милиона лева са предвидени в бюджета на НЗОК за първична извънболнична медицинска помощ за тази година, а за болнична – 4 милиарда лева. Какво означава това за пациентите и има ли шанс те да получат по-добра извънболнична..

публикувано на 25.02.25 в 09:58
Проф. Марин Русев

Мирът не е възможен без участието на Украйна

Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..

публикувано на 24.02.25 в 17:23