С новия - стар кмет на Панагюрище Никола Белишки говорим за развитието на общината в следващия му управленски мандат.
Никола Белишки обясни, че имат специални цели в областта на туризма, където са подготвили стратегия. На първо място имат модерна спортна зала, обновена музейна среда, инфраструктурата е подменена по линия на МРРБ, както и обновена централна градска част, а също мемориалният комплекс "Априлци".
Очакваме на малко по-късен етап да стане факт медицинския туризъм, ние правим по линия на публично-частно партньорство нов медицински комплекс за над 55 млн. лева, подчерта Никола Белишки. Той обясни, че имат проект за изграждане на голф-игрище на територията на община Панагюрище, който ще стане факт следващата година.
По линия на европроектите имаме пакетна готовност за нови 15 млн. лева, колкото е бюджетът на Панагюрище, каза още Белишки.
Какво ще направите специално за туристическия поток, защото Панагюрище е много знаково селище в България? Имате ли някаква специална цел за този мандат?
Никола Белишки: Още миналата година сме създали съвет по туризма под ръководството на заместник-кмета ми г-жа Матанова и той работи доста активно. Имаме стратегия за развитие на туризма. Смятам, че това, което направихме и под формата на публично-частно партньорство в Панагюрище допълнително създава условия за развитие на туризма и то във всичките му форми – имаме изградена модерна спортна зала с 2500 места, имаме обновена музейна среда, инфраструктурата е подменена, не на последно място бих искал да кажа, че и медицинския туризъм на малко по-късен етап ще стане част от вида туризъм, който е тук.
Р. П.: Какъв туризъм? Медицински?
Н. Б.: Да. Ние в момента правим по формата на публично-частното партньорство един проект за около 55 милиона за изграждане на модерен болничен комплекс, който ще бъде с отделен център за онко лечение и апаратурата, която ще бъде тук по нищо няма да отстъпва на тези, които са в София, Варна и можем да кажем, че ще мерим ръст с доста европейски центрове.
Р. П.: Освен тази болница, накъде има перспектива за сътрудничество?
Н. Б.: С тях всичко е въпрос на договор, има стабилна политика и сигурност от страна на общинското ръководство, за да може наистина инвеститора – и „Асарел-Медет”, а и всеки, който пожелае да може да инвестира и да знае, че инвестициите отиват на сигурно място.
Като идея имаме проект за изграждане на голф-игрище, проектът вече е готов.
Р. П.: Освен болницата и голф-игрище?
Н. Б.: Голф-игрище. Всичко, което се прави в момента се прави с идея за задържане на младите хора – това е водещото, което ние правим в града. Работим пак по съвместен проект и за създаване на филиал на висше учебно заведение на територията на община Панагюрище. Първи стъпки правим в дуалното обучение и тук искам да приветствам целия бизнес в община Панагюрище, тъй като през тази учебна година, тъй като ние успяхме заявките, които са за професионалната гимназия да бъдат на база заявки от фирмите, които работят на територията на общината. Така че те са пряко ангажирани с обучението на тези кадри и най-вече с тяхната реализация след приключване на образованието си.
И тъй като разработихме предишните мандати интегриран план за градско възстановяване и развитие, за следващия програмен период ние вече сме спечелили финансиране в рамките на близо 15 милиона, което се равнява на почти един годишен бюджет на общината, така че имаме готовност и нещата си вървят.
Р. П.: Кажете къде се намира сега Панагюрското златно съкровище.
Н. Б.: Най-голямото съкровище на Панагюрище са хората и аз се радвам, че те са си в общината, а не бягат навън. И иначе част от Панагюрското златно съкровище е в Националния исторически музей, 5 съда, мисля, че в момента са в Япония, държим регулярно връзка с г-н Божидар Димитров, тъй съгласно споразумението, то трябва да присъства и при нас, на територията на общината всяка една година, април – май месец по време на празненствата, свързани с Априлското въстание.
Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието. В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали. Така например използваме изразите “Нямам..
Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край. От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..
Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..
Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес" потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика. " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..
Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов . Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..