Тероризмът разтърси света преди 15 години – на 11. 09. 2001 с атентатите в САЩ, а сега светът не бива да бъде изненадан от повторенията. Ние трябваше да сме взели радикални мерки за реформиране и преструктуриране на сектора Сигурност, но стъпките са много плахи и ние сме далеч от мечтания идеал, заяви в интервю за Радио Пловдив бившият външен министър Соломон Паси.
Според него имаме нужда ЕС да се превърне в държава, която се ръководи от най- добрите като например Великобритания. Имаме нужда от британския опит в Европа. Едно време лидери бяха Франсоа Митеран, Маргарет Тачър, Роналд Рейгън, каза Паси и уточни, че в момента президентът Обама не излъчва сила и мощ.
Европа трябва да си даде сметка и да създаде обща европейска отбрана, която да започне от границите й и да намери всеобхватно решение на мигрантската вълна. В близките 15 години населението на Африка ще бъде 2 млд души, което е 4 пъти повече от населението на Европа и има голяма вероятност за преселение на тези хора, което означава, че на всеки европеец ще се падат двама африканци, посочи Паси и добави, че безконтролната покана на Меркел към миграните също не направи добра услуга на държавите на Стария континент. Правят се стратегически и тактически грешки, обобщи бившият външен министър.
Модерната техника убягна от вниманието на службите и се използва напълно безконтролно от терористите, което трябва да бъде променено призова бившият дипломат.
Той добави, че НАТО не е достатъчно адаптирана към асимитричната война – ние все още си говорим за зоната на действие на Пакта. Договорът за НАТО е остарял, защото стига до 23-ия паралел, а терористите могат да атакуват отвсякъде, а НАТО е с ограничения. Трябва да адаптираме фундаменталните си договори, но се иска малко повече въображение, заключи Соломон Паси.
"И я превърнаха в пустиня. И нарекоха това мир." С този цитат от Тукидит п олитологът от Софийския университет проф. Татяна Дронзина коментира пред Радио Пловдив преговорите между САЩ и Русия за примирие в Украйна. Тя изрази притеснение, че до този момент Украйна не получава гаранции за сигурност отникъде. Това е една търгашеска..
"По-трудната задача при въвеждането на еврото вероятно ще е да убедим българските граждани, че това е това е по-добрият избор за тях самите, отколкото управляващите да убедят отговорните за членството европейски институции", смята икономистът Георги Стоев. Наскоро той обяви в профила си във Фейсбук готовост да отговаря на въпроси на интересуващи се за..
Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната. „Докладът за членството..
Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..
Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..