Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

До края на следващата седмица съдът решава за изборите в Пловдив

| обновено на 24.11.15 в 13:35

Ново искане за касиране на изборите за кмет на Пловдив беше добавено днес в Административния съд. Представителят на жалбоподателите от „Коалиция за Славчо Атанасов“ адвокат Емил Василев заяви, че всички 465 секционни избирателни комисии в общината са съставени неправомерно. „Това също дава основание за искане на касиране на изборите, независимо дали е направено с умисъл, или от некомпетентност от страна на ОИК“ – изтъкна юристът.

„Членовете на всички секционни комисии не са могли да гласуват във вота за районен кмет, тъй като местожителството им в повечето случаи не съвпада с района, в който се намира секцията. А законът изрично указва, че да си член на СИК, трябва да можеш да гласуваш. Хиляди обаче не са упражнили този вот“ – твърди адвокат Василев.

Той има претенции и за достоверността на някои от протоколите, тъй като на застъпниците бил представян един протокол, а на сайта на ЦИК по-късно се вижда публикуван друг. „Така излиза, че протоколът има няколко оригинала. Кой от тях тогава е истински и циркулира в правното пространство?“ – попита юристът.

„Оценявам високо труда и професионализма на всичките близо 3800 членове на секционни избирателни комисии, представители на различни политически сили, защитаващи различни каузи в този процес. Оценявам професионализма и себеотрицанието на колегите от ОИК, които организираха един законен изборен процес“ – изтъкна от своя страна председателят на ОИК Деница Чингарова.

И на днешното заседание не беше установено дали има двойно гласували граждани в списъците под черта. Съдията докладчик Стоил Ботев прецени, че не може повече да чака такава справка от ГРАО и трябва по-скоро да приключи делото в рамките на законовия срок.

Съдебно решение по това дело ще излезе до края на следващата седмица.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Отварят прохода Троян - Кърнаре за всички МПС

Проходът Троян – Кърнаре ще бъде отворен за движение от 10:00 часа за всички моторни превозни средства. Това съобщи директорът на Областното пътно управление в Ловеч инж. Георги Генов.  Припомням, че от декември миналата година движението по двата прохода беше ограничено - първоначално за всички превозни средства, а след това само за камиони над 12..

публикувано на 10.03.25 в 09:23

Запалени гуми отново обгазиха "Кършияка"

Поредно запалване на гуми обгази рано тази сутрин пловдивския район "Северен".  Очевидци публикуваха в социалните мрежи снимки и видеа на големи облаци черен дим над Кършияка, около жп гара Филипово.  Пожарът вече е ликвидиран от 1 екип огнеборци, съобщиха от противопожарната служба в Пловдив. 

публикувано на 10.03.25 в 08:47

Новата седмица започва с топло и слънчево време

В понеделник слънцето ще донесе високи температури в страната. Над западната половина, обаче, ще има разкъсана облачност. Вятърът ще бъде слаб от югозапад.  Максималните температури ще бъдат между 19 и 25 градуса, в Пловдив - около 21 градуса. В планините ще бъде слънчево, с умерен югозападен вятър. Максималната температура на височина 1200 метра ще..

публикувано на 10.03.25 в 06:23

Земетресение с магнитуд от 3.4 е регистрирано край Батак

Земетресение с магнитуд 3.4 е регистрирано тази сутрин в района на град Батак, област Пазарджик.  По данни на Националния сеизмологичен център към Националния институт по геофизика, геодезия и география - БАН, трусът е станал в 04:59 часа българско време и е с епицентър на 10 км от град Перущица, на 50 км от град Пловдив и на 110 км от град..

обновено на 10.03.25 в 06:12

Пловдив почита 82 години от спасяването на българските евреи

82 години от спасяването на българските евреи от лагерите на смъртта ще бъдат отбелязани в Пловдив.  Организатори на събитието са Организацията на евреите „Шалом“.  Церемонията ще се състои на Паметника на благодарността на пл. „Цар Калоян“ до Дома на младоженците. 

публикувано на 10.03.25 в 06:09