Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Съвременният свят да е свят на толерантността

Доц.д-р Анна Джумалиева

Темата за ксенофобията е много актуална. Досега са минали около 70 години от Холокоста и може би те са твърде много за един човешки живот, но в исторически план –са много малко.  

Това подчерта  доц. д-р Анна Джумалиева – председател на Комисията за защита от дискриминация  по повод  Меморандума за сътрудничеството, който Комисията подписва днес с Организацията  на евреите „ШАЛОМ“ и  преди началото на дискусия  с фокус върху езика на омразата, ксенофобията и обществените им проявления. 

Дискусията, която организираме, е за уроците, които ние не сме научили. Известна  мъдрост гласи, че хората трябва да познават историята, за да не я преживяват отново, подчерта доц. Джумалиева. По думите й ние живеем в  свят на многообразието, на палитра от човешки съдби и етноси. Съвременният свят е свят на толерантността. Няма да престана да поддържам тази теза, подчерта доц. Джумалиева.

Толерантността обаче не е пасивно отношение към случващото се около нас. Тя трябва да бъде активно отношение не само от страна на  институциите, но - и  от страна на неправителствените организации и на всички граждани а обществото.

Подобни конференции и меморандуми демонстрират факта, че хората се вълнуват от темата и продължават да отстояват  своите права.  Словото на омразата трябва да се разглежда комплексно с правото на изразяване и е важно да се подчертае, че думите могат да бъдат много силно оръжие.  Те не трябва да бъдат използвани за насаждане на омраза. Въпросите за уроците на Холокоста изискват те да бъдат дискутирани в светлината на новото време, подчерта доц.  Анна Джумалиева. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Отказът на президента да участва в срещата на НАТО е лош сигнал

Отказът на президента Румен Радев да участва в срещата на върха на НАТО във Вашингтон не е изненада, като се има пред вид позицията му против помощтта на Украйна, каза в интервю за предаването "Точно днес" Вилис Цуров - председател на УС на Съюза на офицерите от запаса "Атлантик". Независимо от това, сигналът, който изпраща страната ни към..

публикувано на 28.06.24 в 10:24

Аптеките са на кръстопът между грижата и търговията

Собственици на аптеки,  професори от академичните среди и анализатори сядат на една маса, за да обсъдят проблемите в аптечния бранш.  Форумът е тази събота в Пловдив и  поставя темата: „Българската аптека е на кръстопът между фармацевтичната грижа и търговията“.  Форумът се организира от Инициативен комитет на магистър-фармацевти,..

публикувано на 28.06.24 в 10:08

Форум "Азбука.Език. Идентичност" в Пловдив

В зала „Съединение“ на Регионалния исторически музей в Пловдив ще се проведе втората сесия на Международния форум за кирилицата „Азбука. Език. Идентичност“. Форумът е по инициатива на вицепрезидента Илияна Йотова и се организира с подкрепата на Министерство на образованието и науката. Той е продължение на проведения през 2022 г. Международен..

обновено на 28.06.24 в 08:51

Медицината е най-желана специалност в МУ-Пловдив

Ръст на кандидат-студентите за Медицински университет – Пловдив – това показват данните от подадените документи за участие в кампанията за прием. 1950 е общият брой на кандидатите, като миналата година те са били 1740, посочи зам.-ректорът по учебна дейност проф. д-р Веселина Горанова. Превес отново имат жените – 1480, а мъжете са 470...

обновено на 27.06.24 в 16:34

Медийни уроци за 7 клас преди лятната ваканция

Директорът на Радио Пловдив Чавдар Каришев приветства децата и разказа за мисията на радиото. Нашето радио е първото, което звучи онлайн, още от 1998 г.  Децата ни днес са потопени в интернет и за тях  често е трудно, как да преценят кое е истина и кое лъжа. Но, в училище "Алеко", както е известно в Пловдив имат свое радио, където..

публикувано на 27.06.24 в 12:03