Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

А протестиращите чели ли са Паисий?

| обновено на 28.01.16 в 16:28

Разговорът за османското робство и владичество отдавна сме го приключили. Но има хора, които или не чуват, или не виждат, или са заинтересовани да се говори по темата.

Това заяви в интервю за Радио Пловдив професор Христо Матанов, преподавател в СУ „Свети Климент Охридски“ и специалист по балканска история по повод скандалите с новите учебни програми и учебници. Той подчерта, че историческата терминология е абсолютно ясна.

"Ние трябва да се стремим да възпитаваме у българските деца не чувство на малоценност. А да ги превърнем в едни европейци, които гледат бодро в бъдещето", подчерта професор Матанов и допълни, че разговорите по тази тема са неуместни.

Но явно те дават резултат. След като министър Тодор Танев оповести, че ще има промени в екипа на Министерството на образованието. "Това показва, че всеки, който повдигне един въпрос, може да постигне целите си“, коментира още професор Матанов.

Официалният термин, който се използва е османско владичество. „Робство се използва в литературата, но това не исторически термин“, допълни още професор Матанов.

Според него не се учим от историята си. „Българинът иска да му напишем кървави учебници. Те не искат да предаваме на децата спецификата на историческия процес. Те искат да бликат противоположни полюсни емоции, които да отговарят на техните представи за миналото като непременно трагично робство“, коментира професор Матанов и препоръча на емоционалните българи да прочетат внимателно „Под игото“ и „Чичовци“.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Стресът от пиротехниката е довел до смъртта на чинките

Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..

публикувано на 03.01.25 в 16:45

35% от общините нямат достъп до газова инфраструктура

Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..

публикувано на 03.01.25 в 16:08

Обилният сняг е причината села да останат с дни без ток

Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН.  Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..

публикувано на 03.01.25 в 15:07

Ползите за нас от Шенген са много повече, рисковете са управляеми

Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..

публикувано на 03.01.25 в 10:19

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ.   По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..

публикувано на 03.01.25 в 08:57