Не виждам голямо събитие днес – така политологът Емил Кошлуков коментира избора на вицепремиера Меглена Кунева и за министър на образованието и науката. Кабинетът изглежда нестабилен заради скандалите в РБ, но ГЕРБ е стабилен и може да осигури мнозинство.
В РБ тече раздяла, след като ДСБ разбра, че не може да реализира амбициите и плановете си, каза още Кошлуков. Поведението им да минат в опозиция, докато все още са на власт той определи като шизофренично. Тази шизофренична картина е важна за избирателите им, за да бъде образът им легитимен и да бъдат алтернатива на ГЕРБ. Дали стратегията им е успешна ще се види на изборите, коментира политологът.
Приказките за Меглена Кунева дали е компетентна важат и за други 7-8 министри. Тези номинации са лицемерни. Кунева като главен преговарящ с ЕС не се сети за Образованието и науката, сети се Сергей Игнатов, припомни Емил Кошлуков.
Какво правим с учебните планове, материал и съдържание, със Закона за средното образование, който очевидно не може да влезе в сила? Какво правим с издателската мафия, която всяка година печата нови учебници, които затова са й толкова глупави? Какво прави новият министър за нещата, за които Танев изхвърча? – това са важните въпроси, които не се обсъждат и не получават отговори, подчерта анализаторът.
Не очаквам нищо от Меглена Кунева, добави той. За мен е странно как пише Закон за корупцията като е първият еврокомисар у нас, разследван за корупция. Не смятам, че има някаква идея за образованието. Но ако иска може да бъде добър администратор, обясни позицията си Кошлуков.
Според него възпитаването на децата в патриотизъм не е основният проблем на образованието. Драма е когато един ученик трябва да пази славното минало, защото няма славно бъдеще. Гордостта не е закопана в земята, тя е на хоризонта. Една нация е горда със себе си, когато живее добре. Като ти вземат всичко друго, национализмът е последното убежище, което е тъжно, смята той.
По думите му въвеждането на дуалното образование, промените в Закона за висшето образование са добри стъпки.
В образованието бомбите гърмят след 7 и след 12 години, не съм оптимист никак за българското образование, подчерта политологът Емил Кошлуков.
И ноември си отива, а усещането, че се въртим в омагьосан кръг все по осезаемо ни напомня на колко въпроси се чакат отговорите. Кога и дали въобще това НС ще заработи след като за пореден път не се стигна до избор на председател? Колко още може да задълбочи политическата криза, повличайки цялата държава? Говорим по темата с Евелина Славкова..
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..
Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..