Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Загубихме знанието в купищата информация

проф. Валери Стефанов

История с кражба и подмяна. Каква трябва да бъде реакцията ни след наглото връхлитане върху творчеството на обичан български класик, след факта, че „Железният светилник“ и „Преспанските камбани“ са преведени, редактирани и издадени в Матедония без знанието и съгласието на наследниците. 

Проф. Валери Стефанов преподавател по история на българската литература в СУ „Климент Охридски“

Един такъв акт е некоректен в няколко посоки. На първо място това е авторското право, след като има наследници и е актуално авторското право, то трябва да се плаща на наследниците. Ако романите са издадени наистина по начина, по който се говори, тогава има безпрецедентно отношение към почитта към текста. Стефанов не уточни каква реакция трябва да имат институциите, но подчерта, че обществената реакция е необходима, защото Талев освен голям писател е и голям български  патриот и да се отстои идентичността на Талев е патриотична задача.

По думите на проф. Стефанов нашето общество не е в състояние да вникне в проблемите на образованието по ред причини. Няма критерии за адекватна проверка на резултатите от матурите, от текущите проверки  и това предизвиква  българското образование да се самонатъкмява и да казва, че си върши работата, а това не е така. Понятието „робство“ е част от емоционалната памет на българския народ, то е в темелите на неговата идентичност и да се извади тази дума от емоционалната памет на българския народ, значи да се посегне на нея. Трябва да се обясни, че думите, освен речниково значение имат и емоционален ореол, подчерта проф. Стефанов. Повече чуйте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Раковски кандидаства с проекти за над 10 милиона лева

Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..

обновено на 03.02.25 в 11:18

КОЦ-Пловдив с кампания за борба с рака на 4 февруари

В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..

обновено на 03.02.25 в 11:18
Диана Ефтимова

Липсва визия за решаване на проблемите на изборите

Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Според председателя на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова за последните десет години, откакто през 2014 година бе приет сегашният Изборен кодекс, в него са направени почти 80 предложения..

публикувано на 03.02.25 в 10:47

Ще продължи ли проектът за SOS гривна в община Марица?

Иновативният за страната проект за дигитална SOS гривна за жителите на община Марица продължава да действа и през 2025 година, но с намалени параметри. Той ще се финансира от Министерството на труда и социалната политика.  За изминалите две години  гривни са ползвали 184 души, сега ще са само 67, защото бюджетът е орязан.  Целта на кмета..

публикувано на 03.02.25 в 10:11

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11