На границата на търпимостта, почти извън контрол с протести, контрапротести и неясни очаквания. Как отзвучават възмущението и решимостта на българските шофьори за противостояние на хаоса, липсата на ред, разбиране за законност и правила на труд и общо живеене. Кореспондентката на БНР в Атина Катя Пеева.
На гръцкия фронт днес – нищо ново. Информацията за контраблокадата от българска страна тече по всички медии подробно - защо протестират българите, защо затварят границите, за поведението и реакциите на българското правителство в Гърция има пълна информация, но коментари за това, дали българските шофьори са прави или не – няма.
За сметка на това, когато гледах в телевизионни предавания обаждания на зрители, ми направи впечатление, че много гърци подкрепяха контраблокадата. Те казаха, че фермерите вече са преминали границата на търпение дори и за гърците. Напрежението и от едната и от другата страна е много високо след един месец блокирани пътища. Това, което започна обаче със спирането от българска страна вече е различно, защото преди имаше някакъв прозорец. В смисъл, че гърците пускаха в някакви часове леките коли, забраната беше само за ТИР-овете. Това обаче, което поставят като условие българските шофьори - да се освободят тракторите, да се махнат, това не може да стане. Това е една утопия и не може да се случи, дори при добро желание на фермерите от Серес да се изтеглят тракторите от едно място напълно, защото те са част от една верига на общи протести. И българите са изнервени, всички имат загуби. Те отказаха една оферта на Гърция да отворят за два дни да се изтеглят камионите, но българските шофьори отказаха, изнервени са.
Не мога да прогнозирам, какво ще се случи, но в понеделник гръцките фермери имат среща с премиера, който в момента е още в Брюксел. Това беше едно от исканията им. Фермерите си свалиха доверието от министъра на аграрното развитие. Сега им предстои среща с премиера. Дали в понеделник на тази среща ще бъдат удовлетворени поне част от исканията им, за да се свалят блокадите, това още не може да се каже.
Гръцките фермери вече са уморени от протести и бих казала, че българската контраблокада помага на исканиятаим. Протестите им не са затова да ги чуят в Атина. Както премиерът, така и аграрният министър знаят много добре какви са проблемите. Затварянето на границите води до реакции в Брюксел. И понеже двата проектозакона не са дело на гръцкото правителство, а това е част от споразумението с кредиторите, затова те искат да бъдат чути в Брюксел. Ситуацията не може да продължи безкрай и вероятно след понеделник ще има някаква реакция, подчерта кореспондентката на БНР Катя Пеева. Повече чуйте отзвуковия файл.
Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма опроверга очакването, че в летния сезон цените у нас ще са с 30% по- високи, каквото се каза вчера на среща на министъра на туризма Мирослав Боршош с туроператори. Цените за новия сезон са договорени още миналата година, той се продава отдавна на европейските пазари. Близо 20% от..
Иновативен подход в часовете по история прилага преподавалят Генка Геройска. Те преподава на учениците от Основно училище "Гео Милев" в село Белозем. При изучаването на Седемте чудеса на античния свят учениците са изработили умалени модели на пирамидите в Гиза, висящите градини на Семирамида и Александрийския фар. Нейният подход е отличен в..
Опитът да се контролират цените на стоки и услуги е еднозначен и той е, че абсолютно не работи, коментира пред Радио Пловдив финансовият експерт Любомир Дацов. Подобни практики, смята той, обслужван целите на силните правителства или някакви популистки интереси. "Няма как да се решат структурни проблеми с мерки за контрол върху цените. Това..
64-годишен жител на девинското село Брезе почина вчера, защото линейката не могла да стигне до дома му, който е на черен път без асфалт. Мъж от Брезе почина, линейка не могла да стигне до дома му Наложило се кметицата на селото Ирина Кочовска да организира няколко мъже, които да свалят човека на носилка до линейката, където да му подадат..
Агресията в НС не е нещо ново, но същевременно едва ли предизвиква кой знае какъв интерес. В крайна сметка парламентът е място за говорене, а не за бой, заяви в предаването "Точно днес" политологът Страхил Делийски. "Трудно ми е да си представя, че може да има друг прочит освен прочита на деформираната представа за НС и политическата култура. Тя е..