За пресечната точка на общите интереси и различията при плащане на осигурителните вноски след дискусия в тристранния съвет за социално партньорство по повод предложението на РБ осигурителните вноски на работниците да се поемат 100% от работодателите. Коментар в две посоки - на вносителите – от депутата от РБ Петър Славов и на работодателите - от председателя на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев.
Петър Славов: Предложението, което правим с колегите от гражданската квота, не задължава никого с нищо. То дава една възможност на работодателите, когато желаят, да поемат и онази част, която плаща осигуреното лице. Това са онези 40%, които са засметка на служителите. Мярката беше вдъхновена от бизнеса, тъй като и в момента има такива дружества, които правят това за своя сметка, е да динамизира допълнително пазара, като създаде вътрешна конкуренция между работодателите особено при производствата с висока добавена стойност, да имат аргументите защо искат да задържат дадено лице, като му предлагат по-добри условия и при самите работници да останат повече пари.
Причината да искаме това да се запише и законодателно, е че Законът не забранява това да се прави, но работодателите, които подхождат по този начин, биват облагани с корпоративен данък върху тези суми, независимо, че са парите са отишли за осигуровки, а не - за печалба. Освен това има и много нерегламентирани плащания и работници, които не харесват този механизъм, че за тяхна сметка се удържат немалка част необходимите осигуровки. Те държат работодателите да им дават под масата разликата за това, което им се удържа от заплатата. А това не е изгодно нито за държавата, нито за осигурителната система.
Васил Велев: Ние считаме, че когато се търси по-голяма простота на начина, по който се изплащат възнаграждения и осигуровки, трябва да се направи и още една крачка. Това предложение да не е възможност, а да е задължително за всички. При сегашните текстове се създават предпоставки за объркване и резултатът за фиска е спорен. Законопроектът трябва да бъде доработен. За предимствата: при 100% поемане на осигуровките за сметка на работодателя общо разходите за труд, осигуровки и данъци при една и съща нетна заплата на работника са най-малки. Т.е. ако работникът получава същото, а работодателят изцяло заплаща осигуровките, разходите за труд ще бъдат с 5% по-малки, отколкото са сега. От тази мярка биха се възползвали малките фирми и микропредприятията. Въпреки това аз смятам, че ако това се прави, трябва да е за всички и да е съпроводено с премахването на т.н. клас процент и за прослужено време, защото в момента има няколко заплати, което води до допълнително объркване и липса на база за сравнение.
Работникът бива назначаван на .щатна заплата, върху нея се добавя процент за прослужено време, т.н. клас – нещо, което го има само у нас и е рудимент от отминало време. След това се вадят ДОД и осигуровки са зметка на работника и се получава нетна заплата. Към брутната пък работодателят добавя разходите за труд, осигуровки за сметка на работодателя и така се получават сумарно разходите за труд, които се плащат от предприятието. Тези четири стойности са аритметични математични стойности, а в крайна сметка работникът го интересува в момента той колко пари нетно ще получава, а предприятието – какъв е разходът за труд.
Ако работодателят внася изцяло осигуровките му, това ще го отчужди и дезинтересира. Ние настояваме към предложението да се добави и премахването на класове и да се въведе едновременно с увеличаването на ставката за осигуровките – от 2018 г. с по 1% ще нараства.осигурителната тежест, съгласно приетите промени в Кодекса за социално осигуряване и ако едновременно с това се въведе предложението на РБ, но не доброволно, а повсеместно, ще се неутрализира това покачване като разходи за труд и тежест за предприятието. Що се отнася до другите ползи, от въвеждането на мерките – по желание и частично, те са най-малкото спорни, защото ако работодателят иска да стимулира допълнително работниците, има и други начини, най-малкото е да им увеличи заплатата. Повече чуйте от звуковия файл.
Готови ли сме за въвеждането на еврото като потребители? Мит или реалност са твърденията, че след влизането ни в Еврозоната цените ще се увеличат двойно? Ще чуем коментара на икономиста Георги Вулджев от Експертения клуб за икономика и политика. Според Вулджев няма никакви данни, че присъединяването към еврозоната може да стимулира по-бърз..
Доц. Борис Грозданов от Института за отбрана и международна сигурност коментира в предаването „Ден след ден“ енергийния шок, който преживяха Испания, Португалия и Южна Франция миналата седмица, както и срива на два български мобилни оператора. „Ние делегирахме не само правата си, но и много от способностите и инструментите си на цифровата..
Старият Пловдив отново се превръща в сцена на вкусове и аромати По калдъръмените улички на Стария Пловдив, сред архитектурната прелест на възрожденските къщи, за единадесета поредна година ще се разлеят аромати на отбрани вина и кулинарни изкушения. На 9, 10 и 11 май 2025 г. шестнадесет емблематични къщи в сърцето на Стария град ще отворят..
До 2-3 седмици общинските предприятия по транспорт ще имат нови директори. Сформирането на екип е първият сред приоритетите, които си поставя новият заместник-кмет по транспорта Александър Държиков. В интервю за Радио Пловдив той заяви, че се водят преговори с няколко души, като неговото изискване е те да бъдат вътре в „материята“...
Регионалната колегия на БЛС-Пловдив изразява дълбоката си съпричастност и съболезнования към родителите на 6 годишния Ангел. Винаги загубата на дете поражда множество въпроси у всички нас – медици, родители, институции, обществото като цяло. Всички ние искаме да знаем истината – какво се е случило, на какво се дълчи, за да може да не се..