10 000 лева са средствата, които Община Пловдив предоставя за осъществяването на второто издание на младежкия фестивал за авторска музика „Скул рок фест“.
Инициативата, която ще се проведе след четиригодишна пауза, е част от културния календар на Общината за настоящата година. Фестивалът ще се проведе на два етапа, като в първия – под мотото „Да извадим рока от репетиционните“ ще бъдат проведени осем прослушвания на млади училищни групи под формата на рок концерти в Центъра за сценични изкуства „Стейдж фифти уан“.
Вторият етап от Скул рок фест ще премине под мотото „Рокът за едно по-добро бъдеще“, като финалните концерти на най-добрите тинейджърски рок групи ще се изявят на сцената на Лапидариума в Стария град на 9 и 10 септември.
Инициативата има за цел да подкрепи таланта на младите непрофесионални музиканти извън музикалните училища в страната, като стимулира творческото мислене и креативността на младите хора. Инициаторите на феста предвиждат още и срещи в училищата на утвърдени музиканти с провокираните да се занимават с музика ученици, с цел да бъдат обогатени познанията им за музикалната история, за стиловете в музиката, подобряване на културните им възприятия в противовес на ширещата се нравствена деградация.
Проектът е с национален характер, а записалите се само в рамките на две седмици желаещи да участват във феста самоуки училищни рок банди, са около 20 от седем български града – Пловдив, Варна, Бургас, Карлово, Добрич, Свиленград и София.
В предаването за книги на Радио Пловдив на 01.02.2025 бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати” (нови книги) Арт Спигелман. Маус. Баща ми кърви история. Ч. 1 и ч. 2 (графичен роман) 300 стр., ок.10А, Нике, 2025. Александър Дюма. Четиридесет и петимата. 536 стр., ок. 5А, Плеяда, 2025. Цончо Родев. Черният..
Премиерата на новия български игрален филм “ Не затваряй очи ” в Пловдив е тази вечер в Лъки - Дом на киното. Прожекцията е в 17.30 часа. Това е първият български игрален филм, вдъхновен от православна тематика, базиран на едноимения роман на Мартин Ралчевски. Разказва историите на двама мъже – Петър и отец Павел. Съдбите им се се преплитат по..
С ритуал по освещаване и първа литургия, отслужена от пловдивския митрополит Николай, ще започне истинския духовен живот на новата църква "Света великомъченица Марина" в Асеновград. Първата копка на храма не направена преди 26 години от тогавашния митрополит Арсений. Богословът и екскурзовод от Асеновград Йвайло Мирчев разказа, че преди години в..
"Два живота" - така се наричат 2000-те страници, живeли половин век в четири машинописни екземпляра. Защо? Коя е авторката Конкордия Антарова? И наистина ли книгата е написана под диктовка на духовни учители? В "Срещите" разказва Васил Пекунов, преводач на книгата. Интересно е, слушайте.
Премиерата на "Отело" от Джузепе Верди представя Държавна опера – Пловдив. Диригент е маестро Григор Паликаров. Постановката е дело на режисьора Петко Бонев, който я създава специално за възраждането на фестивала ФОБИ - Стара Загора, а сега я възстановява по покана на Опера Пловдив. В премиерния спектакъл венецианският мавър ще бъде изигран от..