Инициативен комитет от интелектуалци, общественици, историци, културни дейци и политически фигури обяви идеята за изграждане в Пловдив на паметник на видния деец на ВМРО и радетел за национално обединение – Тодор Александров.
Идеята е постаментът с бюст на войводата Тодор Александров да бъде издигнат на видно място в район „Южен“, по възможност на едноименната улица, разказа кметът Борислав Инчев. По предварителни изчисления, паметникът ще струва около 10 000 лева, за чието осигуряване се открива дарителска сметка, на която ще се разчита, добавиха инициаторите на идеята.
Тя има за цел да внуши паметника като символ на идеята за национално-обединителното движение на българите в Македония, чийто ярък представител е Тодор Александров, подчерта историкът Стефан Шивачев. Освен революционер, Тодор Александров е ярък представител на будителите от онези времена, занимавайки се дълго време с учителска и просветителска дейност в поробените под турска власт македонски земи с българско население, добави директорът на Историческия музей.
Въпреки огромната си популярност сред населението, в резултат на тежък вътрешен разкол, през август 1924 г. Тодор Александров е убит от противостоящото крило във ВМРО, като смъртта му отключва масовите братоубийствени чистки между разколниците в организацията.
Интервю с Божана Апостолова ще излъчим в "Алтер его" тази седмица. Разговорът е по повод 24-ти май - празникът на славянската писменост и култура. Ще звучат някои от най-емблематичните стихове на голямата българска поетеса. Това е първата част от разговора с Петър Краевски, втората част очаквайте седмица по-късно. Божана Апостолова е основател на..
В утрото на 24 май "Срещи"- те припомнят, че датата 24 май е преклонение пред словото, сътворението на буквите, вярата в духовното, в ъзскресение на общността. Но и питат и как така от хора, зазиждали ръкописи в темелите на църквите за здравина някога, днес стигнахме до свят от желязо? Стари омрази са влезли в съюз с новите технологии?!..
„Слънцето сред малките звезди” – с този израз на флорентинеца Данте” наричат във Венеция своя велик художник Тициан. Казват му също „божественият”. Той преживява цял ренесансов век, вижда всичко, но времето не му стига и да нарисува всичко. Да, жаждата на Тициан за рисуване е огромна – както и жаждата му за живот. Той неслучайно е смятан за..
Тази година се навършват 1170 години от създаването на глаголицата – първата славянска азбука, дело на светите братя Кирил и Методий. По този повод 2025 г. е обявена за Година на глаголицата, отбелязвайки значимостта на това културно постижение за славянския свят и европейската цивилизация. Нашите книжовни хранилища за съжаление не притежават..
Днес в парка на Аграрния университет – Пловдив ще бъде отбелязан 24 май – Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост; Надсловът на празника е „Аграрен университет – Букет от националности; Очарованието на растенията.“ През настоящата година вузът съчетава празника на българската книжовност с вече традиционната..