Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Реформата в спешната помощ не бива да се бави

| обновено на 07.04.16 в 16:56

" 7 април е специален ден за всички, свързани със здравеопазването , но за съжаление  напоследък има едно натягане на обстановката  в системата, което  по някакъв странен начин рефлектира и  в последните 10 дена виждаме нападение над трети екип на спешната помощ."  Това каза в интервю за Радио Пловдив  Вили Батакчиева,фелдшер от ЦСМП -Пловдив, председател на регионалната  структура на Асоциацията на работещите в спешната помощ . Според нея това не може да е случайно. 

"Има един психологически феномен, при който, нуждаещият се от медицинска грижа, идентифицира  колегата, който отива да му помогне със системата, което е абсолютно грешно. Така виждайки бялата престилка, човека  прехвърля  всички негативи на системата върху колегата, коментира Батакчиева причините за агресията върху спешните медици. Тя изрази съжалението си, че това не спира особено сред маргиналните групи. По думите й за работещите в спешната помощ най-важното е сигурността на работното място.

Относно новите стандарти в спешната медицина и реформата Батакчиева обясни, че те са нещо положително и чакано от дълги години. В момента обаче, напрежението в системата, обжалванията на стандартите в съда и лекарските протести бавят реформата. 

Тя обясни, че няма конфликт между спешната помощ и протестиращите лекари."Има някакви точки, които като, че ли ни раздалечават в нещо, което вършим заедно. Част от колегите искат да спрат реформата. Някой от тях искат да се запази статуквото, докато ние искаме да продължат направените сериозни крачки от страна на министър Москов. Докато колегите протестират, ние пак сме най-отпред и поемаме наплива от пациенти. Аз съм притеснена от факта, че самото съсловие иска да пречи на здравната реформа. А това мирише на политика," допълни Батакчиева .

Тя поздрави всички свои колеги и им пожела търпение и сили, и да не се отказват.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

3 години обучение на медицински сестри ще ни върне в миналия век

На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..

публикувано на 13.02.25 в 11:52

Бедни сме, защото ни ограбват картели и монополи

За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България".  Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..

публикувано на 13.02.25 в 10:58

Родителите да разговарят с децата и да познават интересите им

„Парацетамол предизвикателство“ в Тик Ток е поредната опасна тенденция.   Според специалистите това предизвикателство е познато от няколко години насам, но в момента отново набира популярност сред тийнеджърите. В Пазарджик лекари спасиха 13-годишно дете, пило прекомерно количество парацетамол. Така се оправдават страховете, че опасното..

публикувано на 12.02.25 в 16:53

Увеличават паралелките за дуално обучение в Пловдивска област

Седем паралелки по-малко ще има в 8 клас в Пловдивска област през новата учебна година. Децата са по-малко с 252 от тази година, приемът фиксира 215 паралелки, като ще има 11 нови специалности. От общия брой паралелки 66.51% са професионалните, или 143, което е с 3% повече от миналата година. Само 27 са паралелките с чужди езици и те ще са в..

публикувано на 12.02.25 в 12:49

Напусна ни художникът Здравко Йончев

На 86-годишна възраст почина пловдивският художник Здравко Йончев. За кончината на твореца съобщи в социалните мрежи синът му Илия. Здравко Йончев беше от малцината творци, останали от поколението на великата творческа бохема на Пловдив – Димитър Киров, Жоро Слона, Йоан Левиев...  „ Животът е театър! Всеки от нас е намерил..

публикувано на 12.02.25 в 11:27