Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Богомилството е мироглед и философия

Доц. Костадин Нушев

От гледна точка на историята  едва ли може да се посочи момент, в който Богомилството е възникнало в Преслав със събор, каквато  версия изтъкват организаторите, за разлика от Преславския през 893 –та, когато е възприета славянската писменост в България. Богомилството не е чисто оригинално българско учение, а дуалистично, което е съществувало във Византия, сирия, Армения. То е наш вариант на славяноезичното население,заяви пред радио Пловдив доц. Костадин Нушев – преподавател по Нравствено богословие във факултета по богословие в СУ „Кл.Охридски“ преди началото на Международния форум  „Българският дух през вековете“ с акцент приноса на богомилите в европейската реформация. 

В историята на християнството се говори за ранните предреформаторски движения./Ян Хус в Чехия/. Богомилството не е било чисто църковно учение, а дуалистично, което не приема храмовете, богослужението, църковната йерархия и е пресилено да се твърди, че е изиграло роля за реформация на Църквата, подчерта доц. Нушев.  По думите му обаче, ако  го разглеждаме като мироглед и философия, то не е чисто религиозно учение. В него има и догматически, и нравствен момент и не е случайно, че Презвитер Козма в своята Беседа против богомилите го разделя на две части. В първата говори за догматическите отклонения от Християнството, а във втората – нравствената обръща внимание на причините, които са довели до създаването му. Когато в църковния живот има не особено активно проповядване на вярата, тогава се създава един вакуум и богомилите като едни парахристиянски движения се опитват да запълнят този вакуум с тяхнвото учение, заяви доц. Нушев.

Не зная сега  тези хора, които са се събрали, как се възприемат, но това е малко като при Тамплиерския орден – съвременни постмодерни ню ейдж движения като друидите на Стоунхендж се събират на свои фестивали, има опити по света да се възраждат древни учения. Гледам по-скоро на това събитие като на някакъв екзотичен фестивал на парарелигиозни, езотерични, окултни движения..  Много малко до днес знаем какво точно са учели богомилите, малко книги са останали, ние реконструираме тяхното учение  чрез беседата на Презвитер Козма. Останали са книги във Франция, в Италия от албигойците и катарите, но въпросът е доколко българското Богомилство има общо с тях. Да, има връзка, но богомилството у нас е било много по-умереноот крайния дуализъм като на павликяните или на катарите. За мене това е по-скоро една мистификация  и опит по екзотичен начин да се възраждат старите учения, не мисля, че това е някакъв религиозен  фестивал, заяви още доц. Костадин Нушев.    


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Лекоатлетката Пламена Миткова в "Добро утро, ден"

Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова.  Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за    "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..

обновено на 15.02.25 в 08:43

Българските вина не отстъпват на другите производители

Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България  Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...

публикувано на 14.02.25 в 15:47

Разширява се пазарът на българското вино в чужбина

През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..

публикувано на 14.02.25 в 13:01
Емил Кабаиванов

Искат увеличение на заплатите на общинските служители

От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..

публикувано на 14.02.25 в 11:39

1300 бежанци ще учат български език, 150 от тях в Пловдив

Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната  - София, Бургас и Харманли.  Обученията по български език за бежанци в Пловдив..

публикувано на 14.02.25 в 10:34