Една част от промениет в Изборния кодекс са шокиращи, това заяви за Радио Пловдив Мария Спирова. Тя е от българите в чужбина, протестиращи срещу промените в Изборния кодекс.
Въпреки ангажимента на премиера да има избирателн район "чужбина" това не само не се случи, но беше скандално отменено. Ние сме потресени и сме като с изтръгнати сърца от решението да се затворят всички секции извън консулства и посолства в чужбина, защото да може досега да се упражнява вот в чужбина беше изцяло наша активност, всички ние сме подпомогали този процес през годините, каза още Спирова.
Тя дада пример за последните избори, когато 14 000 Българи са гласували в Англия и пресметна, че при удължен работен ден в посолството биха могли да се обработят едва 3 000 гласа. И така се налага въпроса дали БГ политиците искат да има демократичен избор в чужбина, дали въобще искат да има демокрация.
Изглежда в момента всички се страхуват от българските гласове в чужбина, като че ли този Парламент иска да отмени демократични практики и да се предпази от румънски вариант. Ние може да сме излезли от България, но не сме затворили вратата зад гърба си. Просто не искаме да късаме пъпната връв с Родината си, увери, Мария Спирова.
Всички ние българите сме подвластни на една Конституция, а според нея, независимо къде по света се намираме, се ползваме от своите права и задължения. И щом вече гласуването е задължитално, ние трябва да го упражним своя вот. За жалост опитът на управляващите е това наше задължение да бъде препятствано, и така да бъдем премахнати от избирателните списъци. Това е така, защото няма как всички да успеем да дадем гласа си само в посолството, физически това е невъзможно.
Ако тези промени в ИК останат, следващата стъпка трябва да е гражданско неподчинение. Надяваме се нашите съграждани в България да ни подкрепят. Нищо не е вечно, ако сме заедно в исканията си и в протеста си, ние можем да успеем и да променим всичко, което желаем, заключи Мария Спирова.
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..
Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..