Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Няма да скъсат пъпната ни връв с България, искаме да гласуваме

Една част от промениет в Изборния кодекс са шокиращи, това заяви за Радио Пловдив Мария Спирова. Тя е от българите в чужбина, протестиращи срещу промените в Изборния кодекс.

Припомням, че наши сънародници, студенти и възпитаници на Оксфордския университет, изпратиха отворено писмо до президента Росен Плевнелиев и депутатите от 43-тото НС, в което изразиха своето възмущение от приетите поправки в ИК, ограничаващи възможностите за гласуване в чужбина. На протеста си в Лондон, тази събота, протестиращите българи поискаха да бъдат върнати гласуваните от Парламента текстове в Закона за ново обсъждане.

Въпреки ангажимента на премиера да има избирателн район "чужбина" това не само не се случи, но беше скандално отменено. Ние сме потресени и сме като с изтръгнати сърца от решението да се затворят всички секции извън консулства и посолства в чужбина, защото да може досега да се упражнява вот в чужбина беше изцяло наша активност, всички ние сме подпомогали този процес през годините, каза още Спирова.

Тя дада пример за последните избори, когато 14 000 Българи са гласували в Англия и пресметна, че при удължен работен ден в посолството биха могли да се обработят едва 3 000 гласа. И така се налага въпроса дали БГ политиците искат да има демократичен избор в чужбина, дали въобще искат да има демокрация.

Изглежда в момента всички се страхуват от българските гласове в чужбина, като че ли този Парламент иска да отмени демократични практики и да се предпази от румънски вариант. Ние може да сме излезли от България, но не сме затворили вратата зад гърба си. Просто не искаме да късаме пъпната връв с Родината си, увери, Мария Спирова.

Всички ние българите сме подвластни на една Конституция, а според нея, независимо къде по света се намираме, се ползваме от своите права и задължения. И щом вече гласуването е задължитално, ние трябва да го упражним своя вот. За жалост опитът на управляващите е това наше задължение да бъде препятствано, и така да бъдем премахнати от избирателните списъци. Това е така, защото няма как всички да успеем да дадем гласа си само в посолството, физически това е невъзможно.

Ако тези промени в ИК останат, следващата стъпка трябва да е гражданско неподчинение. Надяваме се нашите съграждани в България да ни подкрепят. Нищо не е вечно, ако сме заедно в исканията си и в протеста си, ние можем да успеем и да променим всичко, което желаем, заключи Мария Спирова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Въпреки протеста на „Възраждане“ нормалността у нас се връща

Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист  Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната.  „Докладът за членството..

публикувано на 25.02.25 в 10:50

Община Пловдив няма да допусне втора „Индра“

Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..

публикувано на 25.02.25 в 10:35

В този бюджет излиза, че най-важни са заплатите в МВР

Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..

публикувано на 25.02.25 в 10:12

По-малко пари, по-малко профилактика

Надзорният съвет на Здравната каса одобри проектобюджета, който е в размер на над 9 милиарда и 400 милиона лева.650 милиона лева са предвидени в бюджета на НЗОК за първична извънболнична медицинска помощ за тази година, а за болнична – 4 милиарда лева. Какво означава това за пациентите и има ли шанс те да получат по-добра извънболнична..

публикувано на 25.02.25 в 09:58
Проф. Марин Русев

Мирът не е възможен без участието на Украйна

Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..

публикувано на 24.02.25 в 17:23