Има едно основно правило, което се прилага при оценката на изборното законодателство.
И то е – промените в него да се правят с консенсус. При нас този подход е обратен. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Димитър Димитров, политолог и експерт по изборно законодателство, който коментира гласуването на промените в Изборния кодекс.
„Получи се една публична разправия по незначителни текстове, очевидно не много разумни. И се наложи те да бъдат съгласувани на принципите на коалиционното споразумение. Което означава някакви компромиси. Не мисля, че това е правилен подход. Основната причина е, че ГЕРБ нямаха свое предложение по основните въпроси. Ако то беше факт, щеше да се предотврати формата на разправията“, коментира Димитър Димитров.
Той подчерта, че по някои от текстовете предстои да се произнесе и Конституционния съд.
„Този вариант на задължително гласуване, който се представя от Валери Симеонов от ПФ, не съществува никъде по света. С изключение на Австралия“, коментира Димитър Димитров. Той обясни, че в европейските страни, които са приели задължително гласуване, няма никъде санкции, а стимули.
Депутатите вчера решиха санкцията, ако не упражним правото си на вот да бъде заличаване от изборните списъци, да важи при негласуване на два поредни избора от един вид.
„Едва ли някой, който е написал текста вярва, че тази мярка ще бъде приложена, тъй като тя ще се прилага след десет години. Не се сещам за законодателство в България, което да е било толкова устойчиво. Приемането на този текст е жест към г-н Симеонов. За да може той да се разхожда и да твърди, че е реализирал партийната идея“, коментира Димитър Димитров.
Той прогнозира, че управленската коалиция ще оцелее, тъй като тя е много гъвкава.
Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..