Има едно основно правило, което се прилага при оценката на изборното законодателство.
И то е – промените в него да се правят с консенсус. При нас този подход е обратен. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Димитър Димитров, политолог и експерт по изборно законодателство, който коментира гласуването на промените в Изборния кодекс.
„Получи се една публична разправия по незначителни текстове, очевидно не много разумни. И се наложи те да бъдат съгласувани на принципите на коалиционното споразумение. Което означава някакви компромиси. Не мисля, че това е правилен подход. Основната причина е, че ГЕРБ нямаха свое предложение по основните въпроси. Ако то беше факт, щеше да се предотврати формата на разправията“, коментира Димитър Димитров.
Той подчерта, че по някои от текстовете предстои да се произнесе и Конституционния съд.
„Този вариант на задължително гласуване, който се представя от Валери Симеонов от ПФ, не съществува никъде по света. С изключение на Австралия“, коментира Димитър Димитров. Той обясни, че в европейските страни, които са приели задължително гласуване, няма никъде санкции, а стимули.
Депутатите вчера решиха санкцията, ако не упражним правото си на вот да бъде заличаване от изборните списъци, да важи при негласуване на два поредни избора от един вид.
„Едва ли някой, който е написал текста вярва, че тази мярка ще бъде приложена, тъй като тя ще се прилага след десет години. Не се сещам за законодателство в България, което да е било толкова устойчиво. Приемането на този текст е жест към г-н Симеонов. За да може той да се разхожда и да твърди, че е реализирал партийната идея“, коментира Димитър Димитров.
Той прогнозира, че управленската коалиция ще оцелее, тъй като тя е много гъвкава.
Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес" потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика. " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..
Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов . Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..
Протестите в подкрепа на варненския кмет Благомир Коцев, са продиктувани от това, че прокуратурата, Антикорупционната комисия и като цяло правоохранителната система в страната, очевидно действат като бухалка по конкретни политически проекти. Това заяви в интервю за предаването "Точно днес" на Радио Пловдив съпредседателят на "Да, България"..
„Големият проблем за стабилността на правителството на Росен Желязков е в действието на два основни фактора. Единият фактор, е липсата на всякакъв интерес, желание и дори моментна нагласа, в който и да е от партньорите в управляващата коалиция, а и в мнозинството в НС, да свали това правителство и да тласне страната страната към предсрочни..
Община Сопот е на път да реши проблема с водата, който от години мъчи хората през лятото. Предстои ремонт на важен водопровод, който ще свърже шахтовите кладенци, откъдето градът ще ползва вода, с ВиК мрежата, съобщи кметът на община Сопот Станислав Стоенчев. Той обясни, че вече е изготвен проект за това от ВиК-Пловдив. Чрез него шахтовите..