Проф. Каприев ръководи катедра "История на философията" към Философския факултет на СУ "Св. Климент Охридски", както и комисията "Византийска философия" на Международното общество за изследване на средновековната философия (S.I.E.P.M.) със седалище в Лувен, Белгия. Автор е на множество книги в областта на средновековната християнска философия, сред които "История и метафизика" (1991), "Homo spiritualis" (1991), "Byzantica minora" (2000), "Византийската философия" (2001). Познавач и преводач от латински, старогръцки, немски и руски езици. Преподава Философия на западноевропейското Средновековие и Ренесанса, Византийска философия, Средновековна метафизика и др. Автор е на 16 книги, многобройни статии и монографии.
Огромна част от т.н. вярващи са ритуалници. Вярата не е, защото е дълбоко в сърцата им-средновековният човек не прави изключение- и там са смятали, че с изпълняването на ритуалите, стоят в краката на Бога, което не е вярно.
Християните с дълбока вяра винаги са били малцинство в тоя свят. И Христос го е казал, че така ще бъде.
Бог влиза тихо в човека, без гръм и трясък.
Истинското чудо е кротко и спокиойно и може и остане незабелязано, ако нямате очи за него, казва професорът.
Проф. Каприев отбелязва една деликатна граница при празнуването на 6 май като ден на светец и на армия. Християнството не се обвързва с военното действие , а от друга страна се свързва с нацията и националното. А свръхнационалното е нещо, което ме притеснява, казва проф. Георги Каприев.
Проф.Каприев празнува своя имен ден и коментира духовното и национално измерение на празнуването на 6 май като ден на Св.Георги, на Българската армия и на земеделцитие и животновъдите.Св. Георги трябва да е винаги пред нас и да прави светли делата ни, пожелава професор Каприев. В празнуването след това са земеделците и животновдите, защото днес армията, с изключение на военните паради, е аксесоар, който полека се превръща в история, докато без земеделци и скотовъди няма история.
Цлото интервю с проф. Каприев е в звуковия файл.
„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..
Доколко образователната система е способна да осигури квалифицирани кадри за развитие на професионалното обучение по актуални и търсени професии и да дава възможност да се работи върху уменията и компетентностите. Това е въпросът, който поставя областният управител проф. Христина Янчева в становището си до Регионалното управление на..
Решението на Върховния касационен съд (ВКС) да бъде регистрирана Българска православна старостилна църква предизвика вълна от недоволство. Застрашава ли това единство на православната църква и до какво може да доведе наличието на паралелна православна църква? "Мисля, че това не застрашава единството на Българската православна църква..
Много недостатъци се събраха в изборния процес през годините, така че промените в Изборния кодекс са необходими и могат да дадат добър резултат. Промяната в отчитането на гласовете е крачка в правилната посока, но за да няма проблеми детайлите трябва да бъдат изпипани много добре. Така политологът и изборен експерт Даниел Стефанов коментира..
Изпълнители от Община Марица се обединяват в мащабен благотворителен концерт в подкрепа на 2-годишния Иван от Рогош, който страда от детска церебрална парализа. Момчето започва да провежда рехабилитация още, когато е на 6 месеца. Сега обаче се нуждае от 44 000 лева за провеждане на лечение в турска клиника. Тя е за рехабилитация, която ще..