Проф. Каприев ръководи катедра "История на философията" към Философския факултет на СУ "Св. Климент Охридски", както и комисията "Византийска философия" на Международното общество за изследване на средновековната философия (S.I.E.P.M.) със седалище в Лувен, Белгия. Автор е на множество книги в областта на средновековната християнска философия, сред които "История и метафизика" (1991), "Homo spiritualis" (1991), "Byzantica minora" (2000), "Византийската философия" (2001). Познавач и преводач от латински, старогръцки, немски и руски езици. Преподава Философия на западноевропейското Средновековие и Ренесанса, Византийска философия, Средновековна метафизика и др. Автор е на 16 книги, многобройни статии и монографии.
Огромна част от т.н. вярващи са ритуалници. Вярата не е, защото е дълбоко в сърцата им-средновековният човек не прави изключение- и там са смятали, че с изпълняването на ритуалите, стоят в краката на Бога, което не е вярно.
Християните с дълбока вяра винаги са били малцинство в тоя свят. И Христос го е казал, че така ще бъде.
Бог влиза тихо в човека, без гръм и трясък.
Истинското чудо е кротко и спокиойно и може и остане незабелязано, ако нямате очи за него, казва професорът.
Проф. Каприев отбелязва една деликатна граница при празнуването на 6 май като ден на светец и на армия. Християнството не се обвързва с военното действие , а от друга страна се свързва с нацията и националното. А свръхнационалното е нещо, което ме притеснява, казва проф. Георги Каприев.
Проф.Каприев празнува своя имен ден и коментира духовното и национално измерение на празнуването на 6 май като ден на Св.Георги, на Българската армия и на земеделцитие и животновъдите.Св. Георги трябва да е винаги пред нас и да прави светли делата ни, пожелава професор Каприев. В празнуването след това са земеделците и животновдите, защото днес армията, с изключение на военните паради, е аксесоар, който полека се превръща в история, докато без земеделци и скотовъди няма история.
Цлото интервю с проф. Каприев е в звуковия файл.
Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се в следващите три месеца парламентарните групи да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя. Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..
Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари. Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..
Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...
В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година - кое е новото и къде са заложени..
„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..