Големият проблем на българската нация е, че вече една четвърт от нейната активна част - млади и относително млади хора, живее в чужбина. Умният политик никога не би си позволил да създаде каквото и да било напрежение между Родината и българите, които живеят в чужбина, извън Турция.
Това заяви пред Радио Пловдив доц. Атанас Семов, д-р по европейско право и преподавател в Софийския университет. Той е категоричен:
Задграничните българи са не просто български граждани с права, равни на останалите, а изключително важен резерв, даже най - важният резерв за националното ни оцеляване!
Според Семов напълно липсва активна българска държавна политика спрямо задграничните българи.
И обяви, че има две групи българи в чужбина.
Едната са лица с българско гражданство, които живеят в Турция, чието участие в политическите избори е пряк и груб инструмент за намеса във вътрешните работи на България. Семов определи като голям проблем това, че българската държава позволява да се организират избори в Турция, а след което не участва в тяхното провеждане. В тези 136 секции в Турция няма представители на българската държава. Те се организират на място от ангажирани с турската държава хора.
Втората група са българите, живеещи в други държави в Европа, САЩ и други страни.
При чудовищната демографска катастрофа, на която сме свидетели в България, и при засилващата се ислямизация на българските цигани, всеки опит за отблъскване на живеещите зад граница българи е опасен, категоричен е Атанас Семов.
Той направи паралел с Италия и Тунис, държави, които водят активна политика спрямо своите граждани, живеещи зад граница.
Въпросът е не има ли къде да гласуват българите в чужбина, а създала ли е държавата необходимите предпоставки тези хора да почувстват необходимост да се включат в обществения живот и да гласуват, подчерта юристът.
Моят вопъл е, че огромна обществена енергия се пилее за дивотии, а в същото време ние не успяваме да формулираме една устойчива представа за национален интерес и национални ценности, заяви Атанас Семов. Според него са важни други два разговора. Първият е за пълната катастрофа на прохода и за унищожението на българската нация през тези 25 години. И вторият разговор е за това как това може да се спре, а това е разговорът за Велико народно събрание и за радикална конституционна реформа.
Всяка идея, че има въпроси, които не са в компетентността на избирателя, на суверена, е дълбоко неконституционна, категоричен е Семов.
Ако суверенът поиска например намаляване на броя на депутатите, обикновеният парламент е длъжен да приеме законопроект за изменение на Конституцията, на базата на който да се свика Велико народно събрание, което да изпълни волята на суверена. Всичко друго е политически шмекерлък!
Ролята на референдума е свята, тъй като няма по - важен инструмент на демокрацията от референдума, коментира още Атанас Семов. Той подчерта, че българският Закон за референдумите, и старият и сегашният, противоречат на чл. 1 от Конституцията, който предвижда, че цялата власт се осъществява от народа пряко и едва след това от предвидените от Конституцията органи.
Припомням, през 2010 година бившият депутат от РЗС загуби мандата си и заместник-председателския пост в парламента след като Конституционният съд касира изборите в Турция.
Заради изборни нарушения в 23 секции в Турция конституционните съдии взеха един мандат от ДПС и го дадоха на ГЕРБ. Персонални размествания се наложиха и в групите на РЗС и "Синята коалиция". Атанас Семов напусна парламента, а на негово място влезе Георги Терзийски, който водеше листата на РЗС в Габрово. Сините се разделиха със седесарката Мариана Даракчиева, а на нейно място се върна касираният земеделец Венцислав Върбанов.
Гласовете от чужбина не бива да се насочват към определен избирателен район в България, а трябва да се отчитат като гласове в отделен МИР "Чужбина", смята Атанас Семов. Според него, пред вид големия брой български избиратели зад граница, би било правилно тези райони да са не един, а два, дори повече.
През 2011 година Атанас Семов бе кандидат за президент от партия РЗС. Той нашумя в кампанията си с билбордове с текст "Ще уволня Бойко Борисов".
След загубата на президентските избори Семов спря активната си политическа дейност.
Цялото интервю с доц. Атанас Семов можете да чуете в прекачения звуков файл.
Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се в следващите три месеца парламентарните групи да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя. Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..
Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари. Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..
Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...
В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година - кое е новото и къде са заложени..
„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..