Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С тестовете за дрога само ще накажем децата

Задължителният годишен преглед при личния лекар да включва и тест за наркотици за учениците. Тази идея лансира преди дни председателят на парламентарната група на ГЕРБ и шеф на комисията по вътрешна сигурност Цветан Цветанов на дискусия за борбата с наркоманиите и трафика на наркотици -26 юни.

Според Цветанов “ако има навременната намеса, можем да запазим много от тези деца“. Журналистът Веселина Божилова, която оглавява Сдружението „Майки срещу дрогата“ в Пловдив, коментира, че подобно предложение звучи като влизане в реалността. В същото време тя припомни, че според  Наказателния кодекс употребата на марихуана е престъпление. 

Това означава, че тези деца може да се окажат престъпници, ако тестът е положителен, предупреди Божилова. Като втори недостатък на предложението тя посочи фактът, че децата употребяват вече наркотици, които не се улавят от тези тестове.

Освен това възрастта на седмокласниците е твърде ниска, ако се направят тестове при по- големите ученици броят на приемащите наркотици ще бъде много по- голям, смята тя.

Важен е въпросът какво се прави с децата, дали положителен тест, защото няма мрежа, която да ги поеме по- нататък.  Единственият положителен момент ще бъде, че родителите ще бъдат информирани, което е добре. Какви обаче са алтернативите за тези деца, попита Веселина Божилова. По думите й, ако тези алтернативи не бъдат открити, само ще накажем децата.

Според нея има деца, употребяващи дизайнерска дрога, която не се хваща, тези деца имат нужда от психиатрична помощ, а детски психиатри почти няма. Според нашия консултант многото млади шизофреници са получили болестта след употреба на наркотици. От 900 души само двама – трима са с тази диагноза, разказа тя.

Данните, с които Сдружението разполага е, че Северна и Източна Европа употребява най- много амфетамини, на Запад и Юг се връща кокаинът. Метаамфетамините също отново превземат пазара у нас. Те са опасни, защото има невъзвратими увреждания. Стимулантите, хапчетата за парти  предизвикват шизофрения.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Лекоатлетката Пламена Миткова в "Добро утро, ден"

Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова.  Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за    "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..

обновено на 15.02.25 в 08:43

Българските вина не отстъпват на другите производители

Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България  Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...

публикувано на 14.02.25 в 15:47

Разширява се пазарът на българското вино в чужбина

През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..

публикувано на 14.02.25 в 13:01
Емил Кабаиванов

Искат увеличение на заплатите на общинските служители

От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..

публикувано на 14.02.25 в 11:39

1300 бежанци ще учат български език, 150 от тях в Пловдив

Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната  - София, Бургас и Харманли.  Обученията по български език за бежанци в Пловдив..

публикувано на 14.02.25 в 10:34