Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доставки на газ от Иран са възможни, но слабо вероятни

| обновено на 12.07.16 в 15:53

В рамките на посещението в Иран на правителствената ни делегация, водена от премиера Бойко Борисов, вицепремиерът Томислав Дончев и енергийният министър Теменужка Петкова водиха разговори в Техеран за сътрудничество в областта на ядрената енергетика.  

Иранската страна беше информирана за решението на Арбитражния съд в Женева по търговския спор между НЕК и "Атомстройекспорт" във връзка с проекта за АЕЦ "Белене". По време на визитата се обсъди и възможността за нов транспортен коридор, по който може да се пренася и газ. 


Теоретично е възможно България да получава в близките години нефт и газ от Иран, но за това се изискват сериозни усилия, и ми се струва, че вероятността това да се случи е много ниска, коментира енергийният експерт Христо Казанджиев.

Твърде много политика и геополитика има в едно подобно начинание и пазарът на газ в България е доста затворен засега. Друг е въпросът, че българското правителство трябва да работи систематично за диверсификацията, за да си случат подобни идеи и възможности.

България може да реши всичките си проблеми с доставките на природен газ само ако си осигури и други източници, такива които да не идват от съседните й страни. А това е дългосрочно усилия и в този смисъл иранската визита е по-скоро събитие с пиар ефект, каза още Казанджиев.

Според Казанджиев относно идеята за продажба на оборудването за АЕЦ "Белене" трябва много бързо да се действа. Такава продажба на Иран е възможна, но ще бъде в наш финансов ущърб, защото не сме в позиция да договаряме добра цена. Руската страна е заинтересована да реализира тази продажба и при един балансиран подход могат да се съберат интересите на Русия Иран и България. 

Не мога да кажа дали е по-добре за България оборудването да се използва за нов блок на АЕЦ "Козлодуй", тъй като по този въпрос има разнобой в мненията на специалистите, добави още Христо Казанджиев.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45