България очаква бежанска вълна от Турция след опита за преврат там, заяви днес премиерът Бойко Борисов. Той добави, че по българско-турската граница се усеща безпокойство и раздвижване и че за съжаление нищо добро не ни очаква.
Балканите винаги са били буре с барут и пред тях има два варианта - или Балканите да се европеизират, или Европа да се балканизира. За съжаление вървим към вторият вариант, колкото и неприятно да изглежда тази констатация, коментира за Радио Пловдив Красимир Узунов, журналист и президент на информационна агенция "Фокус". Лошото е, че тук може да се очаква всичко.
Извънредно положение в Турция е води наникъде. Страната я очаква промяна, ще върви към президентска република, но ще се върви и към напрежение в самото общество и изводът е, че за Турция не предстоят спокойни и добри дни. Това изправя и България пред проблем. Колко бежанци ще пристигнат при нас може само да се гадае, добави Красимир Узунов.
Според него Бежанският поток може да бъде използван като аргумент за натиск от Турция към ЕС. Друг е въпросът накъде ще бъде насочен той - към Гърция или към България.
Очевидно Балканите не са привлекателно място за бежанците. те просто искат да минат през тези територии. Но тревожен е фактът, че една част от тези бежанци напоследък се задържат в някои от балканските страни.
Освен ситуацията в Турция, плюс проблемите с бежанците в Гърция, политическите напрежения в Македония, а и това, което се случва в другата част на Черно море в Крим, очертава една съвсем недобра за България картина и положението е доста тревожно, коментира още Узунов.
Заради всичко това, според него, се налага нов прочит на стратегията за сигурност на България. Просто времето сега е различно от това, когато е писана досегашната ни доктрина. За съжаление, от влизането на страната ни в ЕС и НАТО, отбранителната способност на България не е повишена, а снижена. Това е тревожно и и изисква преосмисляна в посока на спешни военни решения, категоричен е Красимир Узунов.
В края на месец март разказахме за млад мъж от първомайското село Бяла река, който събира и след това дарява инвалидни колички и столове на хора с увреждания в нужда. 9 месеца по-късно той вече е учредил благотворителна фондация и в началото на следващата година възнамерява да открие склад, в който да се събират помощните средства, които..
В последната ни рубрика за успешните образователни практики ще Ви разкажем за Професионална гимназия по вътрешна архитектура и дървообработване „Христо Ботев“ в Пловдив. Учебното заведение участва в проект „Модернизиране на професионалното образование и обучение“. Той се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се..
В събота и неделя в Пазарджик предстоят 2 големи кампании на сдружението "Добро сърце". В центъра на града, на „Тортата“, ще бъдат раздадени над 2000 хляба, разказа Георги Янакиев от сдружение „Добро сърце“. "Кампанията "Никой не е по-голям от хляба" цели да покажем на хората, че не е лошо да се дарява. Кампания от хората за хората – да..
Какво губи националната икономика, пренебрегвайки постиженията на българските учени? Защо бизнесът у нас не е иновативен и купува нови технологии от Запад, вместо български разработки? Според проф. Калоян Петров, директор на Института по инженерна химия към БАН, това невинаги е така, но в общия случай предприемачите предпочитат да купуват..
Средства за инвитро процедури са насочени към земеделците – това е манипулация, която измества фокуса от важни теми в държавата, категорични са от Национална асоциация на зърнопроизводителите. Те са и в стачна готовност, заради липсващи средства в проектобюджета за догодина, които са ключови за стабилността на сектора. Става дума за два..