Международната обстановка в последните месеци е така динамична, градусът на напрежение също е изключително висок и в подобна ситуация темата за сигурността като цяло ще присъства в президентския дебат. Затова и партиите спрягат така охотно в публичното пространство генералски фигури и номинации, коментира за Радио Пловдив Димитър Ганев от изследователски център „Тренд“.
Според Димитър Ганев обаче все още партиите не са се спрели на конкретни фигури, затова все още не може да се говори, че ще има генерали в президентската битка. Това ще се определи следващия месец в зависимост от политическата конюнктура. Аз съм убеден, че все още няма решение затова дали Бойко Борисов ще се кандидатира за президент, увери политологът.
Според него ако ГЕРБ издигне сега генерал, за когото не сме чували, би било проява на плагиатство. Затова го изключвам като възможност. Ако разбира се тази кандидатура не е на Бойко Борисов.
Прочитът на събитията напоследък говори, че е възможно да бъде издигната обща лява кандидатура, но в това виждам само и единствено символен жест. Не мисля, че тази кандидатура ще е печеливша, освен да покаже, че новият лидер на БСП Корнелия Нинова обединява лявото пространство, а не го конфронтира и дели.
Всички проучвания показват, че преднината на ГЕРБ към БСП е 2:1 и тази преднина е много сериозна, тя не може да се стопи за два месеца. Появи се спекулацията, че ГЕРБ иска да изгуби президентския вот, за да предизвика предсрочни избори, но това е нелепо. ГЕРБ не си прави сметката да губи никакви избори, категоричен е политологът.
Шансът десните от РБ да издигнат обща номинация е много малък, защото там битката се води между два центъра. Дори и да стигнат до обща кандидатура, което е малко вероятно, те няма да могат да спечелят. Силите в Блока са изправени една срещу друга и надали те ще работят общо в полза на единна кандидатура. По-скоро резултатът, който ги очаква на президентския вот ще е такъв, че Радан Кънев ще има основания да възобнови идеята си за създаване на нов десен проект, коментира още Димитър Ганев.
Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември. Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...
Все повече започва да се утвърждава идеята, че блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели. Каква е..
Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември. Юлиана Николова от Портал..
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..