Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Юмруците в политиката издават безпомощност

Независимо, че изглежда, все още не сме в кандидат-президентска кампания, защото на  българското общество не са представени основните играчи. Никъде в модерните демокрации не се случва това,  по-малко от три месеца преди изборите да не  са обявени официално кандидатите. Това заяви социологът Жеко Кьосев - преподавател в ЮЗУ „Неофит Рилски“. 

Когато минат изборите, ще започнем да говорим за ниската избирателна активност. Недоумявам защо партийните политическите формации, които казват, че 50% от българите няма да гласуват, не се обръщат, ако наистина са ефективни политиците им, към тази част от електората. Обръщат се само към своя твърд си електорат. А как ще убедиш тази  останалата  част от обществото за около 40 дни, че имаш разумна политика и разумна доктрина, че  ти си високообразован  политик. Да не отиваме например в САЩ, където кампанията продължава една година, заяви доц. Косев.

По думите му, България има традиция за 25 години в произвеждането на президентски избори. Никога досега обаче не е изпадала в подобно състояние на закъснение при огласяване на кандидатурите . Трябва да се анализират причините защо се случва това и първият отговор, който минава през ума на всеки човек, е  страх.................панически страх.  Ти трябва да представиш кандидата си на обществото. То да анализира за себе си този кандидат  би ли бил най-удачният главнокомандващ. Защото колкото и президентската институция да няма функции, българският президент е върховен главнокомандващ на Република България, подчерта доц. Кьосев.По думите му, в  анализите за кандидатурите досега  пропускаме нещо много съществено.

Никога досега  СПС не е издигало свой кандидат за президентските битки. А това е електорат от около 8% и недоумявам, защо той остава извън политическите интереси. При един очертаващ се паритет те рязко биха обърнали изборните резултати. Четох изказването на генерал Бойко Борисов, че в очертаващата се ситуация на тероризъм е необходим политик, който трябва да блъсне с юмрук по масата. Категоричен противник съм на това като в политиката, така -  и в обикновения живот. Това издава категорична безпомощност. В политиката има страшно богат инструментариум за действие и блъскането по масите издава изблик на тотална безпомощност. Ако трябва да ви убедя в нещо, то няма да стане с блъскане по масата, заяви доц. Кьосев.  

Издигането на кандидатурата на  Борисов от ПП  ГЕРБ за президент звучи реално, но от това следват много  много интересни питания и едно от тях е за ДПС. То липсва в анализа на коментаторите. Ако на базата на  избирателната политическа практика  кажем, че това е бедно население, което се занимава със земеделие и е  с леви виждания, може и да посегне автоматично към листата на БСП, заяви доц. Кьосев. Проблемът е боче, че  не е налице кандидатура на президент, който да бъде общонационален. Той бе категоричен, че на 6 ноември няма да има избран президент.  На балотажа на 13-ти ноември ще бъде още по-интересно, защото гласовете, които се „разпиляват“, а аз не харесвам тази дума, подчерта доц. Кьосев, те вече трябва да се слеят в единия или в другия кандидат. Именно защото се разчита на силни партийни фигури, се получава криза в президентската институции. Спомняте си как започна конфликта с първия демократично избран президент  Желев и СДС, които го издигнаха.. Това се повтори и с Петър Стоянов. И къде са сега СДС.....не можем да ги открием.  Ти можеш да бъдеш лидер на ГЕРБ или на БСП, но не можеш да бъдеш президент на  ГЕРБ или на БСП, а – на всички българи, коментира още социологът доц-д-р Жеко Кьосев.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56