Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На бъдещия президент ще трябват качества, които не са генералски

Дали дебатът в кандидат- президентската кампания ще се промени зависи от тези, които задават темите и въпросите в надпреварата, коментира в интервю за Радио Пловдив политическият психолог Антоанета Христова. Тя добави, че кампанията е тръгнала от доста време, а сега състезанието е в официалната си фаза и всеки може да поставя темата, която е важна, според него.

Антоанета Христова определи дебатът за президент като много сложен. Тя припомни, че повечето политически лидери, отишли на този пост с голям авторитет, са го изгубили по време на мандата си като държавен глава. В едно и също време президентът, който произлиза от партия трябва да се автономизира от нея, хем има ограничени функции и все пак се внушава, че тези функции са значими, трябва да работи и с управляващите, но и с опозицията. Затова е заложено по дефиниция всеки човек в тази роля да става слаб.

Според нея именно тези противоречия налагат като изключително важна темата за промяна в Конституцията. Христова добави, че именно това се е опитал да каже, макар и не в прав текст при представянето на Цецка Цачева, премиерът Бойко Борисов. И аз смятам, че това е пътят, беше категорична тя.

Проблемът е, че тук и сега никой не поставя въпроса за промяна на функциите на президента. Дори кандидатът на БСП тръгна със заявлението, че той приема правилата на играта, такива каквито са в момента. Това е и отговърт на въпроса защо произвеждаме такива президенти – не защото те нямат качества като хора и политици, а защото е необходима промяна на правомощията на този институционален пост.

Според Антоанета Христова, освен за функциите на президента, необходимо е да се говори и за актуалните теми, с които държавният глава ще трябва да се справя. Ако най-голямата тема са бежанците, то ще има и други теми, свързани с консолидацията на обществото, свикването на консултативните съвети и диалога с обществото.

Затова смятам, че на бъдещия президент му трябват качества, които не са генералски, поясни Антоанета Христова. Според нея първото впечатление на обществото към ген. Радев, Цачева и Каракачанов ще премине и все повече ще се налага качество да бъдеш диалогичен и да имаш добра експертиза в сферата на конституционното право.

Хората имат една майка и един баща и асоциациите с „майка на нацията“ не са коректни, така коментира думите на Бойко Борисов при представянето на Цецка Цачева Антоанета Христова.

Тя подчерта още веднъж, че най-важно е да говорим за това какви трябва да са функциите на президента.

Избирайки Цецка Цачева, ГЕРБ пое по-трудният път в тези избори – предизвика негативна реакция в доста хора. Затова сега ГЕРБ ще трябва да убеждава избирателите за нейните качества и затова, че именно Цачева е подходяща да заема президентския пост, каза в заключение Антоанета Христова.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28