Баланс между износ и вътрешно потребление отчитат икономическите анализатори на БАН в доклада на Института за икономически изследвания на БАН . Изнесените данни коментира заместник-директора проф. д-р Искра Белева.
По- добра бе годината за селското стопанство и туризма, позитивни са сигналите, които идват и от пазара на труда. Отчита се обаче, че възможностите на инвестициите се силно подценени, по- ниски са приходите и на европейски средства.
Милиарди са в спестявания, а това показва, че все още има недоверие на хората в стабилността на икономическите процеси. Това е част от структурните дисбаланси, които са характерни за българската икономика.
Все пак прогнозата е, че ако се запази вътрешната политическа стабилност и не се влоши международния климат – догодина растежът ще е окло 2-2.2%.
Икономистите на БАН констатират положителни тенденции на пазара на труда в България.Под въпрос остава прогнозираната в Национална програма за развитие: България 2020 стойност на коефициента на икономическата активност - 76 процента през 2020 година за възрастовата група 20-64. По думите на учените от БАН при сегашното равнище от 68 процента икономическа активност за тази възрастова група, в рамките на следващите четири години трябва да постигнем нарастване от близо 8 процентни пункта, което не изглежда много реалистично.
В рамките на ЕС България има по-висок темп на нарастване на заетостта от съседна Румъния, но по-малък от страни като Чехия и Италия . Отраслите, които поемат работната сила са промишлеността- добиваната и преработващата, търговията, услугите и държавното управление. Намаление на заетостта има в селското стопанство, строителството, операциите с недвижими имоти, професионалните дейности и научните изследвания
Сериозни проблеми на пазара на труда остават ниското захранване на трудовия ресурс по демографски причини, както и нарастването на производителността на труда. Повишаването на производителността на труда е основна важна задача, на която трябва да се гледа приоритетно, доколкото тя е в състояние да компенсира негативите на демографския натиск и да създаде база за повишаване на доходите на населението, заяви Белева.
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..
"Коледа за мен е съчетание между духовното и земното. Съчетание между самото Рождество, което е един от основните камъни в християнството и земното, защото е имения ми ден. Преди всичко обаче Коледа за мен е миризма на горящ пън, студ навън и щастието, че сме всички заедно". Така описа своите усещания на 25 декември именика Христо Коликов,..
Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..
Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..
Тази година е като продължение на предишната, а предишната на предходната и това е лошата тенденция на инерция от Ковид кризата насам, определи доцентът по социология Алексей Пампоров. В глобален план има тенденция на преподреждане, в която за съжаление и "добрите" също показват липса на морален интегритет. Видя се, че светът не е черено - бял. За..