Свидетели сме на началото на процес, при който българските граждани много спокойно, цивилизовано и възпитано казаха „Искаме промяна“. Такива спокойни избори и такъв спокоен референдум, на който сме свидетели, в последните години е нямало. Същевременно обаче гласът, който изразиха българските граждани в огромното си мнозинство, бе много силен. Това са около 3,5 млн избиратели, но мисля, че това е много по-голям процент от хората в страната, защото никой не знае колко хора са останали в нея, заради бързите темпове, с които тя се обезлюди през последните години. Това заяви политическият анализатор Калоян Методиев.
Резултатът бе категоричен и ясен – искаме промяна. Хората казаха това по най-демократичен начин чрез своя вот. Това, че липсват някакви си 38-40 000 гласа, и 100 000 да са, това няма никакво значение. Заявката е дадена и ако някой има уши да чуе от политическия елит, ще чуе и ще разбере сигнала. Ако не – нещата могат да се радикализират в бъдеще.
Референдумът е неуспешен за политическата класа, заради нейния инат и вкопчване в статукво и в модел, който вече е изчерпан и който се разминава с гражданите. Най-консенсусният въпрос, по който няма съмнение, че гражданите са на едно мнение в държавата, е за субсидията на политическите партии. Това е еднозначен картон между „жълто“ и „червено“ за тях, подчерта Методиев. Да не забравяме, че в последно време тотално се заковахме на 28-мо място в ЕС и това е само по причина, че няма 29-то. Много изостанахме от последния, от Румъния вече сме назад с няколко обиколки. Т.е. нямаме никакво време за губене, в България е нямало война, а хората масово бягат.от страната. Това е опасно явление, защото когато се изгубят хората в държавата, тя се разпада и престава да функционира. Ето защо сигналът е много силен – Референдумът е инструмент да се чуе гласа на хората, подчерта още Калоян Методиев.
Повече чуйте в звуковия файл.
С промени в Кодекса за застраховане система "бонус-малус" за задължителната застраховка "Гражданска отговорност“ бе приета от НС. Принципът представлява финансов стимул за изрядните водачи и съответно финансово наказание за онези, които причиняват пътни инциденти. Ще плащат ли наистина добрите шофьори по-малко и какъв ще е ефекта – темата в..
Добивите от пшеница и ечемик тази година са по-добри, но ниските цените на световните стокови борси вкарват нашите зърнопроизводители в загуба. Това обяви в интервю за Радио Пловдив Людмил Работов – председател на Съюза на зърнопроизводителите в Пловдив. Добивът от пшеница тази година е от 400-500 кг от декар. Цената е 330 лв. за тон...
Министерството на здравеопазването чрез регионалните здравни инспекции провежда информационна кампания по повод Световния ден за борба с хепатита – 28 юли. Тази година мотото, избрано от Световната здравна организация е „Да го разбием! Запознай се с фактите. Тествай се!“. Целта е повишаване на обществената информираност за рисковете от..
Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..
Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение. Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..