Свидетели сме на началото на процес, при който българските граждани много спокойно, цивилизовано и възпитано казаха „Искаме промяна“. Такива спокойни избори и такъв спокоен референдум, на който сме свидетели, в последните години е нямало. Същевременно обаче гласът, който изразиха българските граждани в огромното си мнозинство, бе много силен. Това са около 3,5 млн избиратели, но мисля, че това е много по-голям процент от хората в страната, защото никой не знае колко хора са останали в нея, заради бързите темпове, с които тя се обезлюди през последните години. Това заяви политическият анализатор Калоян Методиев.
Резултатът бе категоричен и ясен – искаме промяна. Хората казаха това по най-демократичен начин чрез своя вот. Това, че липсват някакви си 38-40 000 гласа, и 100 000 да са, това няма никакво значение. Заявката е дадена и ако някой има уши да чуе от политическия елит, ще чуе и ще разбере сигнала. Ако не – нещата могат да се радикализират в бъдеще.
Референдумът е неуспешен за политическата класа, заради нейния инат и вкопчване в статукво и в модел, който вече е изчерпан и който се разминава с гражданите. Най-консенсусният въпрос, по който няма съмнение, че гражданите са на едно мнение в държавата, е за субсидията на политическите партии. Това е еднозначен картон между „жълто“ и „червено“ за тях, подчерта Методиев. Да не забравяме, че в последно време тотално се заковахме на 28-мо място в ЕС и това е само по причина, че няма 29-то. Много изостанахме от последния, от Румъния вече сме назад с няколко обиколки. Т.е. нямаме никакво време за губене, в България е нямало война, а хората масово бягат.от страната. Това е опасно явление, защото когато се изгубят хората в държавата, тя се разпада и престава да функционира. Ето защо сигналът е много силен – Референдумът е инструмент да се чуе гласа на хората, подчерта още Калоян Методиев.
Повече чуйте в звуковия файл.
В събота и неделя в Пазарджик предстоят 2 големи кампании на сдружението "Добро сърце". В центъра на града, на „Тортата“, ще бъдат раздадени над 2000 хляба, разказа Георги Янакиев от сдружение „Добро сърце“. "Кампанията "Никой не е по-голям от хляба" цели да покажем на хората, че не е лошо да се дарява. Кампания от хората за хората – да..
Какво губи националната икономика, пренебрегвайки постиженията на българските учени? Защо бизнесът у нас не е иновативен и купува нови технологии от Запад, вместо български разработки? Според проф. Калоян Петров, директор на Института по инженерна химия към БАН, това невинаги е така, но в общия случай предприемачите предпочитат да купуват..
Средства за инвитро процедури са насочени към земеделците – това е манипулация, която измества фокуса от важни теми в държавата, категорични са от Национална асоциация на зърнопроизводителите. Те са и в стачна готовност, заради липсващи средства в проектобюджета за догодина, които са ключови за стабилността на сектора. Става дума за два..
С близо две трети се очаква да е по-малък бюджетът на програмата „Грижа в дома“ за следващата година, съобщи Веселина Ботева, която ръководи дирекция „Социална политика“ в община Пловдив. Тя припомни, че по проекта вече 5 години се осигурява патронажна грижа на самотно живеещи възрастни хора. Проектът, който е финансиран по Оперативна програма..
Има опасност Кукленият театър в Пловдив да влезе в следващата година с 200 000 лева неразплатени средства към доставчици на услуги, каза в предаването „Точно днес“ директорът му Петър Влайков. Причината е, че те не се отпускат от министерството на културата, въпреки че са част от тазгодишния бюджет. Проблемът се повтаря от миналата..