Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Моделът на политиците се разминава с този на гражданите

Свидетели сме на началото на процес,  при който българските граждани много  спокойно, цивилизовано и възпитано казаха  „Искаме промяна“. Такива спокойни избори  и такъв спокоен референдум, на който сме свидетели, в последните години е нямало. Същевременно обаче гласът, който  изразиха българските граждани в огромното си мнозинство, бе много силен. Това са около 3,5 млн избиратели, но мисля, че това е много по-голям процент от хората в страната, защото никой не знае колко хора са останали в нея, заради бързите темпове, с които тя се обезлюди през последните години. Това заяви политическият анализатор Калоян Методиев.  

Резултатът бе категоричен и ясен – искаме промяна. Хората казаха това по най-демократичен начин чрез своя вот. Това, че липсват някакви си  38-40 000 гласа, и 100 000 да са, това няма никакво значение. Заявката е дадена и ако някой има уши да чуе от политическия елит, ще чуе и ще разбере сигнала. Ако не – нещата могат да се радикализират в бъдеще.

Референдумът е неуспешен за политическата класа, заради нейния инат и вкопчване в статукво и в модел, който вече е изчерпан и който се разминава с гражданите. Най-консенсусният въпрос, по който няма съмнение, че гражданите са на едно мнение в държавата, е за субсидията на политическите партии. Това е еднозначен картон между „жълто“  и „червено“ за тях, подчерта Методиев. Да не забравяме, че в последно време тотално се заковахме на 28-мо място в ЕС и това е само по причина, че няма 29-то. Много изостанахме от последния, от Румъния вече сме назад с няколко обиколки. Т.е. нямаме никакво време за губене, в България е нямало война, а хората масово бягат.от страната. Това е опасно явление, защото когато се изгубят хората в държавата, тя се разпада и престава да функционира. Ето защо  сигналът е много силен – Референдумът е инструмент да се чуе гласа на хората, подчерта още Калоян Методиев.

 Повече чуйте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

От "Добро сърце" - Пазарджик раздават над 2000 хляба

В събота и неделя в Пазарджик предстоят 2 големи кампании на сдружението "Добро сърце". В центъра на града, на „Тортата“, ще бъдат раздадени над 2000 хляба, разказа  Георги Янакиев от сдружение „Добро сърце“. "Кампанията "Никой не е по-голям от хляба" цели да покажем на хората, че не е лошо да се дарява. Кампания от хората за хората – да..

публикувано на 18.12.24 в 16:53

Иновациите са рискови, а бизнесът у нас не обича риска

Какво губи националната икономика, пренебрегвайки постиженията на българските учени? Защо бизнесът у нас не е иновативен и купува нови технологии от Запад, вместо български разработки?  Според проф. Калоян Петров, директор на Института по инженерна химия към БАН, това  невинаги е така, но в общия случай предприемачите предпочитат да купуват..

публикувано на 18.12.24 в 16:30

Зърнарите готови на масови протести още преди Нова година

Средства за инвитро процедури са насочени към земеделците – това е манипулация, която измества фокуса от важни теми в държавата, категорични са от Национална асоциация на зърнопроизводителите. Те са и в стачна готовност, заради липсващи средства в проектобюджета за догодина, които са ключови за стабилността на сектора. Става дума за два..

обновено на 18.12.24 в 15:54

С 2/3 ще е по-малък бюджетът на "Грижа в дома" през 2025 г.

С близо две трети се очаква да е по-малък бюджетът на програмата „Грижа в дома“ за следващата година, съобщи Веселина Ботева, която ръководи дирекция „Социална политика“ в община Пловдив.  Тя припомни, че по проекта вече 5 години се осигурява патронажна грижа на самотно живеещи възрастни хора. Проектът, който е финансиран по Оперативна програма..

обновено на 18.12.24 в 11:36

МК бави необосновано 200 000 лв. за Кукления театър в Пловдив

Има опасност Кукленият театър в Пловдив да влезе в следващата година с 200 000 лева неразплатени средства към доставчици на услуги, каза в предаването „Точно днес“ директорът му Петър Влайков.  Причината е, че те не се отпускат от министерството на културата, въпреки че са част от тазгодишния бюджет.  Проблемът се повтаря от миналата..

публикувано на 18.12.24 в 11:34