След трите категорични „ДА“ на трите въпроса в националния референдум с въпроса „А сега накъде?“ – започва разговорът ни с проф. Михаил Константинов.
Няма съмнение, че това, което поиска референдумът ще стане факт, основните постановки ще влязат в сила - така решиха политическите сили и това е едно правилно решение – каза професорът с мотив, че волята на хората трябва да бъде уважавана.
Той обаче направи разяснения специално върху въвеждането на мажоритарната система на избор на депутатите, която ще е трудна и нееднозначна и за въвеждането на която ще се изисква доста дълго време. Според Константинов дори и веднага да се започне работа по коригиране на законите - тези система ще може да се приложи най- рано през май догодина.
Мажоритарната система е малко странна, най- близката аналогия е с избора на кметове. Така както избираме тях, така ще избираме и 240 народни представители.
Но дяволът и тук е в детайлите. Фактът, че от всички държави в ЕС само Франция, след Брекзит, остава с такава избирателна практика- трябва да ни говори нещо.
Ако се гледат положителните последици от въвеждането и – то един от тях е по- добрата връзка между народните представители и техните избиратели, но не е зле да се види как ще сработи това на практика.
Има доста минуси и опасни подробности - логично е опасението, че с пари и влияние богатите ще пратят своите депутати, каза Константинов.
Той прогнозира, че в българския парламент ще се формиат два големи блока – на ГЕРБ и на БСП, един регионален- на ДПС и още идин Блок „Мутри“. Като цяло големите ще премачкат всичко малко, така че „сбогом“ голяма част от класическите партии.
Опитът е най- ценното нещо в живота и за съжаление за него се плаща най- скъпо – заключи изборният експерт.
Междувременно при обявяването на окончателните резултати от допитването от ЦИК съобщиха, че 12 027 гласа не достигат за това референдумът да стане задължителен. В референдума са гласували 3 488 558 избиратели при необходими 3 500 585 гласа за това референдумът да стане задължителен. Трите въпроса обаче ще бъдат обсъдени от Народното събрание. След първото преброяване от ЦИК обявиха, че не достигат около 13 000 гласа за това референдумът да стане задължителен.
Цялото интервю с Михаил Константинов чуйте в прикачения звуков файл.
С промени в Кодекса за застраховане система "бонус-малус" за задължителната застраховка "Гражданска отговорност“ бе приета от НС. Принципът представлява финансов стимул за изрядните водачи и съответно финансово наказание за онези, които причиняват пътни инциденти. Ще плащат ли наистина добрите шофьори по-малко и какъв ще е ефекта – темата в..
Добивите от пшеница и ечемик тази година са по-добри, но ниските цените на световните стокови борси вкарват нашите зърнопроизводители в загуба. Това обяви в интервю за Радио Пловдив Людмил Работов – председател на Съюза на зърнопроизводителите в Пловдив. Добивът от пшеница тази година е от 400-500 кг от декар. Цената е 330 лв. за..
Министерството на здравеопазването чрез регионалните здравни инспекции провежда информационна кампания по повод Световния ден за борба с хепатита – 28 юли. Тази година мотото, избрано от Световната здравна организация е „Да го разбием! Запознай се с фактите. Тествай се!“. Целта е повишаване на обществената информираност за рисковете от..
Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..
Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение. Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..