След трите категорични „ДА“ на трите въпроса в националния референдум с въпроса „А сега накъде?“ – започва разговорът ни с проф. Михаил Константинов.
Няма съмнение, че това, което поиска референдумът ще стане факт, основните постановки ще влязат в сила - така решиха политическите сили и това е едно правилно решение – каза професорът с мотив, че волята на хората трябва да бъде уважавана.
Той обаче направи разяснения специално върху въвеждането на мажоритарната система на избор на депутатите, която ще е трудна и нееднозначна и за въвеждането на която ще се изисква доста дълго време. Според Константинов дори и веднага да се започне работа по коригиране на законите - тези система ще може да се приложи най- рано през май догодина.
Мажоритарната система е малко странна, най- близката аналогия е с избора на кметове. Така както избираме тях, така ще избираме и 240 народни представители.
Но дяволът и тук е в детайлите. Фактът, че от всички държави в ЕС само Франция, след Брекзит, остава с такава избирателна практика- трябва да ни говори нещо.
Ако се гледат положителните последици от въвеждането и – то един от тях е по- добрата връзка между народните представители и техните избиратели, но не е зле да се види как ще сработи това на практика.
Има доста минуси и опасни подробности - логично е опасението, че с пари и влияние богатите ще пратят своите депутати, каза Константинов.
Той прогнозира, че в българския парламент ще се формиат два големи блока – на ГЕРБ и на БСП, един регионален- на ДПС и още идин Блок „Мутри“. Като цяло големите ще премачкат всичко малко, така че „сбогом“ голяма част от класическите партии.
Опитът е най- ценното нещо в живота и за съжаление за него се плаща най- скъпо – заключи изборният експерт.
Междувременно при обявяването на окончателните резултати от допитването от ЦИК съобщиха, че 12 027 гласа не достигат за това референдумът да стане задължителен. В референдума са гласували 3 488 558 избиратели при необходими 3 500 585 гласа за това референдумът да стане задължителен. Трите въпроса обаче ще бъдат обсъдени от Народното събрание. След първото преброяване от ЦИК обявиха, че не достигат около 13 000 гласа за това референдумът да стане задължителен.
Цялото интервю с Михаил Константинов чуйте в прикачения звуков файл.
И ноември си отива, а усещането, че се въртим в омагьосан кръг все по осезаемо ни напомня на колко въпроси се чакат отговорите. Кога и дали въобще това НС ще заработи след като за пореден път не се стигна до избор на председател? Колко още може да задълбочи политическата криза, повличайки цялата държава? Говорим по темата с Евелина Славкова..
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..
Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..