Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Журналистът Димитър Димитров откри "Светът за българския воин"

В Музеен център за съвреминна история –Пловдив, изложба „Светът за българския воин” открива  известният журналист Димитър Димитров. Посетителите ще видят пана със снимки, материали и отзиви от различни западни медии.

Авторът доказва с впечатляващия си изследователски труд  симпатиите на Запада към България след Освождението. Акцентите са  върху информация появила  се в печатни издания, до които е имала достъп  широката общественост в Европа.Снимка

Димитър Димитров  вече е издал две книги ог трилогията „Светът за българския воин”.

Очаква се през 2017 г. за излезе и третата книга, която обхваща периода от Първата световна война, времето между двете световни войни и част от Втората световна война.Читателите ще могат да се запознаят с някои по- весели страни не свързани пряко с бойните действия от живота на българските воини . 

Димитров завършва математика в Националната математическа гимназия и СУ”Св. Климент Охридски”. Като ученик и студент му излиза славата на дисидентски мислещ човек и през 1979. отива на екскурзия в Италия с намерението да емигрира. Прекарва десет месеца в лагерите за емигранти в Триест и Латина, след което постъпва на работа в българската секция на Би Би Сив Лондон.  

Там създава програмата История и политика, която води до края на 2005. Тя е на изцяло българска тематика и включва множество разговори с българи, емигрирали от комунистическа България. Автор е на книгатаСъветска България, излязла в две части, и съавтор в сборника Би Би Си и България. През 2002 Димитров получава голямата награда на радио фестивала в Албена „Сребърна вълна”за излъчената по Би Би Сипрограма Светът в действие на 11 ноември 2001 за терористичните атаки в САЩ.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В "Срещите" за особеностите на българската народопсихология

Въпросът на "Срещите" тази събота е: "Защо сме такива?" Справка - подмолите на историята.  Своите наблюдения споделят философът Тони Николов, писателят Владимир Зарев и богословът Петър Граматиков. Слушайте, интересно е!

обновено на 28.09.24 в 10:17

"Галактическа фантазия" на Георги Черкин в Античния театър

Концертът – спектакъл „Галактическа Фантазия“ на пианиста Георги Черкин ще бъде представен на сцената на Античния театър в Пловдив от 20 часа тази вечер. Това е първият авторски концерт за пиано и оркестър на Георги Черкин, който ще бъде изпълнен с младите музиканти от „Тайният Оркестър“.  ''Галактически концерт'' е симфонична поема с космически..

публикувано на 28.09.24 в 08:07

С Ваня Николова и "Забравени легенди" по пътищата на доброто

Историкът и журналист от Пазарджик Ваня Николова е готова с втората си книга, която предстои да бъде отпечатана до месец.  В нея, под заглавието “Забравени легенди“ тя e събрала различни материали, свързани не само с интересни места в Пазарджишко, както направи в първата си книга, но пише и за своите впечатления и познания, свързани с..

публикувано на 27.09.24 в 16:56

Станимир Видев с изложба в "Червеното пони"

Изложба живопис на Станимир Видев се открива в пловдивската галерия „Червеното пони“ в Стария град.  Авторът е нарекъл експозицията си „Почти абстрактно“.

публикувано на 27.09.24 в 06:27

Пловдив е домакин на "Фасада видео фестивал"

Днес започва 15-ото издание на международния фестивал за късометражно кино и видео арт „Фасада видео фестивал“ , съобщават организаторите от сдружението „Изкуството днес“.  Мястото на прожекциите, по традиция, е в Лапидариума в Стария град на Пловдив. Тази година програмата включва 32 творби от 21 държави. Журито направи своя избор измежду..

публикувано на 27.09.24 в 06:23