Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Не бива да се политизира ситуацията в Харманли!

Снимка: YouTube

Смущаващо е, че толкова силно се политизира мигрантският бунт в Харманли. Темата се налага като вътрешнополитическа, особено в контекста на отминалите президентски и предстоящите извънредни парламентарни избори. Това не бива да се допуска, бе категоричен проф. Владимир Чуков, арабист и политически анализатор.

Този подход пречи да се намери най-добрият начин да се реши проблемът, както в национален, така и в европейски контекст. Практиката в Европа е държавата разрешава подобни проблеми, а не отделните партии, както се опитват да правят в България, коментира той. 

Партиите си играят със страховете на хората, но може да се случи нещо повече, допълни проф. Чуков. Той припомни случка през 1995 г. в Хърватска, където местните власти арестуват терорист, заради който терористичната организация, към която принадлежи, дава ултиматум на полицейските власти да го освободят до 48 часа. Когато това не се случва, камикадзе "прави полицейския участък на сол". 

Изводът е, че тези проблеми в Харманли не трябва да ескалират. Вместо да се спекулира, трябва да се намерят най-бързите и ефективни мерки, за да се реши проблемът, смята експертът.

Проф. Чуков коментира и думите на германския канцлер Ангела Меркел, че Европа няма план Б, ако Ердоган отвори границите за мигранти. Не може ЕС да допусне на своя територия хора, които не са проверени - това е нарушение на европейската логика. Диалогът между Брюксел и Анкара и между Берлин и Анкара върви "на зиг-заг". Ердоган след опита за преврат на 15 юли е неузнаваем и се опитва да си постеле пътя към президентска република с всякакви репресии, без зачитането на нито едни от демократичните методи. В същото време Европа се колебае и не е организирана. Това е чист рекет на Анкара към ЕС, заяви проф. Чуков, а  Ердоган,  след 15 юни е неузнаваем. 

Той припомни и Лозанския договор от 1923 г. , споменаван от Ердоган, и визиращ границите на Турция, както и изказването му за границите на неговото, на Ердоган, сърце, за което казва, че тупти в Кърджали.

Цялото интервю с проф. Владимир Чуков е в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Парламентът няма друг вариант, освен да избере председател

"Не вярвам тази седмица да бъде избран председател на Народното събрание". Това заяви в програма "Точно днес" политологът Тончо Краевски, в коментар за  зациклилата политическа криза у нас. Той добави, че е умерен песимист за този парламент и прогнозира, че дори да бъде избран председател, той върви към своя край.  "Защото така, както  в..

публикувано на 25.11.24 в 11:18

Формулата на растежа

Kак да насърчим повече оптимизъм в нашите деца? Или, по-реалистично, как да ги предпазим от песимизма? Започнахме тази тема още в сезон 2 в  разговор с психолога Донка Дойчева-Попова . Сега ви представям една изпробвана икономическа техника, която ще ви покаже, че има фактори за успех, които са изцяло във ваша власт. За да я използваме, се налага да..

публикувано на 25.11.24 в 08:46

"Добро утро, ден!" с режисьора Петър Одажиев

Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър  Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември.  Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...

обновено на 22.11.24 в 16:47
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59