Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По света няма ядрен проект без ангажименти от държавата

Не съм чувал ядрен проект някъде по света да се изгражда, без държавата да е поела определени ангажименти по отношение на инвеститора. Няма такъв случай и бих се изненадал, ако точно в България това нещо се окаже. 

Това заяви пред Радио Пловдив експертът Антон Иванов от Българския енергиен форум, коментирайки думите на премиера в оставка Бойко Борисов, че проектът „Белене“ би могъл да се реализира на пазарна основа, без държавна инвестиция и без договори за дългосрочно изкупуване на електрическа енергия. Борисов обяви това след среща с представители на Китайската национална ядрена корпорация, които проявяват интерес към проекта АЕЦ "Белене". 

Държавата ще трябва да се ангажира с нещо. Ние не знаем с какво, не знаем кога, но знаем, че искаме чужд инвеститор да дойде да плати пари, заяви Иванов. Според него позицията на България не е добре обоснована към този момент. 

Стабилни корпорации с явен интерес и потенциал в ядрената енергетика - така експертът нарече китайската и американската корпорации, проявили интерес към "Белене". Иванов предупреди обаче, че големите корпорации имат много ясни и твърди правила за поемане на финансови ангажименти и включване в нови проекти. Затова тези корпорации ще проявяват интерес, но биха се ангажирали и обвързали, едва когато се изпълнят онези правила и процедури, които техният мениджъмнт е задал по принцип и той няма да се измени за случая с България

Снимка

Трябва да сме готови историята с чуждестранния инвеститор да се развива поне две години напред, предупреди Антон Иванов. Той отбеляза, че в това време разходите за съхранение на апаратурата ще продължат да са трупат. Даването на възможност на тази алтернатива не е без пари. Затова ясно трябва да бъде казано колко са тези пари, подчерта експертът. 

Що се отнася до това къде трябва да се съхраняват двата реактора, произведени за АЕЦ "Белене", на които страната ни става собственик след като в сметките на руснаците постъпят 600 милиона евро, каквото е разпореждането на Арбитражния съд в Женева, Антон Иванов коментира и двете възможности - оборудването да бъде в АЕЦ "Козлодуй" или да е на площадката в Белене. Разликата е, че в АЕЦ "Козлодуй" има персонал, който така или иначе е на място и може да се занимава с тази дейност. Докато ако реакторите бъдат поставени на площадка в Белене, то трябва да се организира компания, отново трябва да се поддържа инфраструктурата и площадката, която за друго не може да се използва. Тези разходи ще тежат на НЕК.

Разумно е да се направят алтернативни анализи и оценка какво би струвало в единия и в другия случай и тогава да се вземат решения, подчерта Иванов. 

Политическата нестабилност определено ще се отрази негативно на намерението за изграждане на нова атомна централа в Белене, но няма да повлияе на евентуална търговска сделка, ако бъде решено оборудването да бъде продадено на друга държава, коментира енергийният експерт. Според него времето на нестабилността до предсрочните избори и съставянето на ново правителство може да се използва за водене на преговори, за изясняване на технически условия, свързани с тази евентуална продажба и когато има ново правителство, то може да утвърди договорената търговска сделка. 

Възможностите за продажба на това оборудване не са много - те са само две, подчерта Антон Иванов.

Цялото интервю с него можете да чуете в прикачения звуков файл. 

Снимка



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Има идея за максимална скорост до 30 км/ч. в градовете

Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се  в следващите три месеца парламентарните групи  да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя.  Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..

публикувано на 21.02.25 в 16:14

Честват Международния ден на майчиния език

Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари.   Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..

обновено на 21.02.25 в 12:12
Георги Вулджев

Планираният в бюджета 3-процентен дефицит е под въпрос

Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...

публикувано на 21.02.25 в 11:05

Не само чужди езици, важни ще са STEM и професионалните умения

В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието  Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година  - кое е новото и къде са заложени..

публикувано на 21.02.25 в 09:59

За Украйна Тръмп е разочарование

 „Мога да кажа с една дума-разочарование“.  Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..

публикувано на 20.02.25 в 16:18