Какъв ще бъде изходът в спора между БНР и „Музикаутор“? За защитата, от която се нуждае обществената медия, коректността на диалога между спорещите страни и правото на авторите да бъдат защитени като творци – събеседник е Йордан Караджов, именникът, който отстъпи за безплатно излъчване по БНР соловия си албум „Такъв е животът“.
Надявам се, както всяка една година, и тази, да даде Господ да премине в мир и съгласие и честит празник на всички именяци, заяви в ефира на Радио Пловдив фронтменът на рок група „Сигнал“ Йордан Караджов. Застанах изцяло в спора зад БНР, за да изкристализира правдата и всичко да се възстанови по начина, до който беше преди няколко дни. Гордея се с името си още от старите библейски времена, когато Иисус е кръстен в река Йордан. Кръстен съм на бащата на моя баща и вероятно името ми носи много щастие и късмет, заяви Караджов.
Той подчерта, че нито той, нито група „Сигнал“ са членове на „Мюзикаутор“, като нарече институцията "лъжлива". Подкрепяме БНР, защото то бе институцията, застанала зад групата преди 39 години и помогнала да влезем в съзнанието на хората чрез всички нейни хитове, които до днес хората обичат. На срещата си с генералния директор на БНР Александър Велев споделих моралното си задължение да застана зад правотата, с която националното радио се бори с рекетьорите „Музикаутор“.
Една легенда гласи, че каквото и да си говорим, става дума за пари и мисля, че БНР е в правото си „да се опъне“ на исканото от „Музикаутор“ и да се седне на масата, за да се намери закон, чрез който да няма извиване на ръце. За 21 век подобни постановки са недопустими, подчерта Караджов.
Никой няма интерес музикантите да не получават отчисления от приходите, но тук говорим за невероятна инсинуация от страна на „Музикаутор“. Исканите три пъти повече пари от БНР от тях в никакъв случай няма да отидат като възнаграждение към музикантите, изпълнителите, аранжорите, това е кражба „по пладнешки“, заяви Караджов. Защитата на интересите на БНР трябва да бъде заявена на държавно ниво, като се преосмислят всички тактики по отношение на ценообразуването за авторски права, защото от спора губят най-вече творците и публиката.
Повече чуйте от звуковия файл:
Обучението по религия в училище също се оказа тема за горещи спорове. От едната страна са застъпниците на светския характер на образованието, които са против сегашното избираемо обучение в материята да стане задължителен предмет. Опонентите им смятат, че запознаването на децата с основите на вярата ще бъде изцяло в тяхна полза и няма да е за сметка..
Деветото издание на инициативата " Аз мога да строя " се проведе в Пловдив. В него участваха 15 отбора от професионалните гимназии по строителство, архитектура, геодезия, пътно и водно строителство от 10 града на страната. Това е състезание, което се прави по инициатива на Пламен Иванов и е подкрепено от на Камара на строителите в България,..
Епизодът „Вода“ от поредицата „Елементи в криза“ изследва парадокса на водните ресурси в България, като се фокусира върху град Пловдив. Фокусът е върху ефективността на системата за сметосъбиране, сортиране, депониране и рециклиранае, както и въздействието на нерегламентираните сметища и замърсяването на въздуха. Също така, обсъждаме въпроси,..
Организаторите на фестивала за хаус музика Lost in Hill и доброволци ще почистят пловдивския хълм Бунарджика на 27-ми април. Инициативата започва в 11:00 часа сутринта на входа на Летен театър Бунарджика. Целта е да се подготви територията за предстоящия пролетно-летен сезон за гражданите на Пловдив и гостите на града. "Ние едва сега започваме с..
Въвеждането на дисцплината „Философия на медицината“ в обучението на студентите медици на Медицински университет-Пловдив бе обсъдено по време на първия по рода си в страната дискусионен форум на тема „Общество-философия-медицина“. Той се организира от Департамента за езиково и специализирано обучение към Медицински университет - Пловдив...