Защо работодателите отново атакуваха увеличението на доходите в България?
Как бойкотът на заседанието на тристранния съвет ще се отрази на социалния диалог? Къде е бюджетният излишък и защо над 3 % ръст на икономиката е добър показател за България? Каква ще е българската икономика през 2017-та година?
В разговор по тези въпроси икономистът от БАН доц. Григор Сарийски направи уговорка, че зад всяко човешко действие стоят две причини- едната звучи добре, а другата е истинската.
Характеризирайки данните за стопанския живот у нас той обобщи, че сивият бизнес е сраснал с държавата, някои от системите трябва да се реформират изцяло, за да има реална промяна. Иначе - прочитът на статистическите данни е под общия коментар, че зад всяко човешко действие стоят две причини- едната звучи добре, а другата е истинската.
Истината е, че голяма част от икономиката продължава да е много зависима от европейски пари, т.нар. "грантаджийски" средства и по- малко работи с банкови кредити. Това я прави зависима. Тази тенденция няма да се промени скоро - прогнозира доц. Сарийски..
Преориентирането е дългосрочен процес с предприемане на много мерки, включително и повишаване на доходите. По тази тема обаче няма предпоставки за промяна, не е оптимистично и очакването заплащането на труда да се промени така, че на българския трудов пазар да се върнат стотиците хиляди икономически мигранти, които получават много повече в чужбина.
На въпрос - реален и добър ли е ръст от 3,5% на българската икономика събеседникът ни отговори, че по формулите, които водят до отчетите на държавата излиза, че този растеж е само на книга.
Повече от анализа на данните, които доц. Сарийски коментира - чуйте в интервюто.
Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..
Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив. Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..
С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации. Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..
„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света и наложи мита за вноса. За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24% и т.н. Стабилността на управлението и търговските..
Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта. Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..