Когато обвиняваме толкова много хората в това, че изпитват страхове от бежанците, трябва да си даваме сметка, че страховете на голяма част от тях са легитимни, защото те нямат достатъчно достоверни източници, за да знаят какво точно се случва. На второ място, хората, които искат да живеят в нормална държава, включително и аз, се борим със злоупотребата със страховете и злоупотребата с омразата за политически цели, както се случи категорично с бежанците в Елин Пелин. Това е престъпление, за което ние не трябва да си затваряме очите. И не трябва да търпим. Това заяви бившият заместник-министър на МТСП Деница Сачева.
По думите й, дискусията не е за бежанците и за това дали можем да се справим с проблема. Дискусията е за това, използват ли се страховете на хората за политически цели в една предизборна кампания и в случая с Елин Пелин това е категорично така.
На хората трябва да бъде обяснено, че насаждането на страхове и омраза няма да ги предпази от това, от което те се страхуват, а точно обратното – би могло да предизвика напрежение, което политиците, заиграващи се с техните страхове, няма да могат да спрат. Има обаче и нещо друго в този случай. Преди месец излезе информация в медиите, че кметът на Елин Пелин има проблеми с Прокуратурата, заради това че не е излязъл от търговски дружества, че е подал документи с невярно съдържание, т.е. налице е натиск той да бъде отстранен от поста, заради неспазване на Закона. Вероятно действията му сега са превантивни, за да може да има причина, с която след това да говори в публичното пространство, че е отстранен не защото е нарушил Закона, а защото защитава гражданите на Елин Пелин. И към момента на територията на Елин Пелин живеят повече от 50 сирийски граждани, включително и синът на въпросното семейство, който работи в София и никога досега там не е имало проблеми. Защо се случи обаче точно сега? Оставям на слушателите да преценят. Геополитическите проблеми няма да бъдат решени с местна омраза. Енергията на гражданите трябва да бъде канализирана да предизвикат политиците към действия и политики, свързани с борбата с каналджийството, защитата на интересите на България на европейско ниво и с адекватно представяне на българската позиция и на трето място – с това, да изискват от властите адекватна грижа за тези, които вече са влезли в страната, точно за да се намаляват напрежението и радикализацията.
Обществената среда, в която в момента се води дискусията преди изборите е тежка, хората не вярват на никого и на нищо. В България трудно можем да намерим авторитети – хора, които да обединяват нацията и това е много сериозен проблем, защото той ще попречи на всяка една политика – дори и да е добра, дългосрочна и смислена, да бъде реализирана. В капана на недоверието ще попаднат самите граждани. България не може да се обича с омраза.
Повече чуйте от звуковия файл.
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..
Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите. Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..