„Бялата книга“ беше безспорно един позитивен факт, защото това беше опит на Юнкер да активизира един крайно необходим дебат и да го извади от експертно-елитарния му характер, като го доближи до гражданите. Друг е въпросът, че последвалото изаявление на четиримата европейски лидери след това бе по-скоро в посока да затвори дебата, като даде крайното решение.
Това, което се случва в момента, е цялостна промяна на процесите, които се развиват в света. От една страна е глобализацията, до голяма степен "разтворила" националните държави за световните процеси - на границите не могат да се спрат нито комуникациите, нито свободното движение на капитали, нито инфрмационните потоци. Второ, оявяват се нови международни субекти. Вече не само националната държава е играч на международното поле, а имаме наднационални корпорации, които са по-мощни от самите национални държави, имаме и нов феномен – глобалното обществено мнение. Имаме и пример,че при първия избор за президент на САЩ Европа гласува по-масово за Обама, отколкото самите САЩ, имаме и фактор като Ислямска държава, които определят до голяма степен процесите в отделни региони.
Всичко това създава по-различна картина за развитието на света и на много въпроси ние все още не сме намерили отговор.
За Европа в момента е необходимо този започнат дебат от „Балата книга“, да продължи. Става дума не толкова за петте сценария, очертани в нея, колкото - за посоките на развитието му. Те са две – към Европа на нациите и национализмите, т.е. назад, а втората е напред към задълбочаване и развитие на интеграцията. Ключовото за мене е съхраняването на заедността. т.е. Европа да съхрани достигнатото. Това дава яснота и за посоката, и за възможните конфигурации като "ядро" и "периферия", което е разбираемо – трябва да се тръгне едновременно и в двете посоки – напред и назад, за да се съхрани конструкцията, която е подложена на много сериозен натиск. Това обаче залага големи проблеми за в бъдеще. А когато говорим за България – всички желаещи да се присъединяват допълнително към съответните формати, практиката ни за присъединяването ни към Шенген показва, че не е необходимо само да желаеш, но и - да бъдеш желан. Европа не трябва да влиза в спиралата на конфронтации. Европа и България трябва да осигурят изпълняването на собствените си закони на собствената си територия. В тази връзка последните действия на българското Правителство бяха дотатъчно адекватни. България рабва да настоява за повече Европа на Балканите.
Повече чуйте от звуковия файл.
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..