Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изборният туризъм не е новина и не е повод да се караме със съседите

| обновено на 24.03.17 в 17:05

Протести срещу изборния туризъм започнаха по българо – турската граница. Блокирани са и трите КПП-та. През последните дни турският и българският президент си размениха остри коментари за случващото се у нас. Експертът по национална сигурност Димитър Йончев не е обезпокоен от случващото се. Ако не бяха изборите в неделя и референдумът в Турция това нямаше да се случи. 

Автобуси е имало винаги, защото става въпрос за българи с двойно гражданство. Това не е причина да си разваляме отношенията със съседна страна. От друга страна Ердоган използва т.нар. международно междучасие за по- резки действия, коментира пред Радио Пловдив той. Най- вероятно ще си присвои резултата от референдума, защото явно добре го организира, но никой не може да се върне там, откъдето е дошъл. Султанската империя не може да се възстанови, защото все пак е 21 век, смята експертът.

По думите му, не е в духа на добросъседството две страни да се месят взаимно във вътрешните си работи.  В същото време този спор трябва да се гледа в контекста на изострените отношения на Ердоган  с цяла Европа. Той гледа и на нас като част от колективния противник, защото сме член на ЕС, смята Йончев. Той е категоричен, че Турция не може да си позволи да затвори вратата си към Европа. В противен случай Ердоган ще изпадне в изолация, а икономиката на страната ще катастрофира.

Терорът е в Европа като резултат на „приключението“ в Близкия изток, но през последно време наблюдаваме един разум, който се появява по скрит начин. Като не човъркаме мравуняка и бежанците  намаляват, смята Димитър Йончев.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Проф. Марин Русев

Мирът не е възможен без участието на Украйна

Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..

публикувано на 24.02.25 в 17:23

Трябва да е ясно, че актовете на вандализъм са неприемливи

На протеста на "Възраждане" пред сградата на Европейската комисия в София се случиха недопустими неща от гледна точка на демокрацията. Това заяви в предаването "Ден след ден" социологът от агенция "Алфа рисърч" Павел Вълчев .  По думите му е много важно, че парламентарно представените сили осъдиха вандалския акт, както и европейските институции...

публикувано на 24.02.25 в 14:54

Синдикатите настояват да се върне прогресивният данък

Новата седмица продължава дебата за бюджета, който ще се обсъжда от тристранния съвет в понеделник. Каква кауза ще отстояват синдикатите и как смятат да я защитят? Коментира вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Йоанис Партениотис . "Сегашният бюджет е подчинен на целта да покрием изискванията за приемането на еврото и тази цел е свързана с влизането на..

публикувано на 24.02.25 в 10:13

Мечтаем за мир в Украйна, но не на всяка цена

Украинската общност в Пловдив ще почете днес третата година от войната на Русия срещу страна им и кани всички, които са съпричастни с каузата им в 18 часа пред катедралния храм „Света Богородица“. 24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на мирното население, но и..

публикувано на 24.02.25 в 10:11

Бъдещите медици искат ясни условия за работа в България

Ще приемат ли задължението да не изнасят уменията си в чужбина и да работят в български болници след завършването, каквато идея за пореден път лансира МОН коментира в програма "Точно днес" председателят на Асоциацията на студентите медици в Пловдив Али Беделов. Според него идеята, студентите да сключват договор за задължителна реализация в лечебно..

публикувано на 24.02.25 в 10:02