Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Реакцията на bTV закъсня, сега създават героичен ореол на Слави

Медийният експерт и бивш председател на СЕМ Георги Лозанов  няма еднозначен отговор на въпроса дали да отпадне ограничението за оповестяване на социологически данни в изборния ден. От една страна ограничаването им е в полза на избирателите. 

Малко тишина в този ден и в деня за размисъл не е излишна. Всяка агитация е повече или по- малко натиск, дори коректната социология представя един резултат, който влияе. Това е основанието за ден за размисъл и мълчанието в деня на вот, коментира пред Радио Пловдив Лозанов.

Проблемът, по думите му, дойде от интернет, където няма регулация и това вече  налага промяна. Сега тази забрана придава пазарен ефект на нелоялна конкуренция. Възможно решение е да се позволи на цялото интернет пространство, а не само на социалните мрежи да оповестяват изборни резултати. В неделя някои медии насочваха читателите си към фейсбук - страниците си, което е безмислена игра на котка и мишка, каза Лозанов.

Регулацията не е намерила инструменти за ограничаване на фалшивите новини. Тя е изостанала от технологичното развитие на комуникациите, каза още професорът. Според него 2016-та бе година на осъзнаване на това, което се случва в медийната среда. Преди това се трупаха фалшиви новини, но нямаше такава чувствителност. Хората на Запад си дадоха сметка че живеят във фалшифицирана публична среда, която ги принуждава да правят избори, които не са техни. Така беше с Брекзит и с избора на Тръмп, обясни медийният експерт. 

По повод на спряното снощи предаване на "Шоуто на Слави" той заяви, че е изненадан от късната реакция на  бТВ. Когато течеше разяснителната кампания за допитването трябваше да се защитят двете гледни точки. Тогава имаше еднозначна кампания в подкрепа на референдума. 

Смисълът на демократичната медия е да даде възможност на зрителя сам да вземе решение, а не да налага и пропагандира решения. Тогава имаше основание и по изборния закон да се търси отговорност на шоуто. Спирането сега създава героичен ореол около Шоуто на Слави и самия него, коментира Лозанов. 

Той е категоричен, че организирането на референдума от страна на Слави е политически проект. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54