Европейската комисия обсъжда днес поведението на правителството на унгарския премиер Виктор Орбан. Той привлече вниманието заради кампания срещу Евросъюза и приетия спорен закон за висшето образование.
Политическата дискусия в Еврокомисията е свързана с поредица от действия на управляващата партия в Унгария, обясни говорителят на Комисията Маргаритис Схинас:
Има проблеми със законодателството срещу неправителствени организации, с така наречената анкета, изпратена до домакинствата, под заглавие "Да спрем Брюксел със закона за висшето образование".
Срещу спорния образователен закон имаше масови протести, защото би довел до принудителното закриване на Централноевропейския университет в Будапеща, според неговото ръководство.
Очакванията след заседанието на колегиума са само за политическо предупреждение към Орбан на този етап. ЕК има ограничени правомощия да санкционира правителството на Унгария. За целта е нужно да намери правни основания за наказателна процедура, ако образователният закон срещу ЦЕУ нарушава европейските правила.
Другата възможност е да преследва управлението на Обран, съгласно чл.7 от Лисабонския договор, заради погазване на демократичните стандарти на правовата държава. Той изисква от Брюксел да докаже, че в Унгария има системни заплахи за върховенството на закона. Наказанието е отнемането правото на глас при решаването на еврозаконодаселството в Съвета. За да има санкция обаче, останалите лидери на ЕС трябва да се съгласят единодушно. Досега подобен случай в историята не е имало.