Защо българските политици толкова бързат страната ни да се лиши от родната си валута и да приеме еврото? Задължителна ли е еврозоната за България, както обяви премиерът Бойко Борисов? На тези въпроси отговаря за Радио Пловдив доц. Васил Сивов, доктор по икономика, преподавател по международни отношения и европейска интеграция – автор на изследването: „Еврогедон: възход и падение на еврото.
По думите му сега в еврозоната има 19 страни, ако бъде приета България ще е 20-та страна, която за разлика от много страни е със стабилна банкова система.
В момента има пресъхване на европейските финанси, които спешно се нуждаят от свежа кръв. И тази свежа кръв трябва да дойде от някъде. И тъй като не може дойде вече от старите страни, тя трябва да дойде от новите кандидатки. Виждаме, че Полша, Чехия и Унгария не проявяват особен ентусиазъм и засега нямат намерение дори да влизат в европейския резервен механизъм, обясни доц. Сивов
Той допълни, че най-напред трябва да говорим за рискове а не за плюсове и минуси след приемането ни в еврозоната.
Според него влизаме в нестабилен банков сектор, който може да изсмучи финанси от нас, и дори може да очакваме удар върху цените с приемането на еврото.
Това ще е един дълъг процес от поне 5-6 години. Чак след това може да се правят оценки за това как може да се отрази еврото върху нашата икономика, допълни доц. Сивов.
Европа има невъзвращаеми кредити от 1 трилион евро. Повечето от европейските банки не са в състояние да върнат своите кредити.
Логиката на ЕК се простира до там, до където може и затова кампанията им за привличане на страни в еврозоната стига до по- бедните страни, където има по- стабилна банкова система.
Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..