Защо българските политици толкова бързат страната ни да се лиши от родната си валута и да приеме еврото? Задължителна ли е еврозоната за България, както обяви премиерът Бойко Борисов? На тези въпроси отговаря за Радио Пловдив доц. Васил Сивов, доктор по икономика, преподавател по международни отношения и европейска интеграция – автор на изследването: „Еврогедон: възход и падение на еврото.
По думите му сега в еврозоната има 19 страни, ако бъде приета България ще е 20-та страна, която за разлика от много страни е със стабилна банкова система.
В момента има пресъхване на европейските финанси, които спешно се нуждаят от свежа кръв. И тази свежа кръв трябва да дойде от някъде. И тъй като не може дойде вече от старите страни, тя трябва да дойде от новите кандидатки. Виждаме, че Полша, Чехия и Унгария не проявяват особен ентусиазъм и засега нямат намерение дори да влизат в европейския резервен механизъм, обясни доц. Сивов
Той допълни, че най-напред трябва да говорим за рискове а не за плюсове и минуси след приемането ни в еврозоната.
Според него влизаме в нестабилен банков сектор, който може да изсмучи финанси от нас, и дори може да очакваме удар върху цените с приемането на еврото.
Това ще е един дълъг процес от поне 5-6 години. Чак след това може да се правят оценки за това как може да се отрази еврото върху нашата икономика, допълни доц. Сивов.
Европа има невъзвращаеми кредити от 1 трилион евро. Повечето от европейските банки не са в състояние да върнат своите кредити.
Логиката на ЕК се простира до там, до където може и затова кампанията им за привличане на страни в еврозоната стига до по- бедните страни, където има по- стабилна банкова система.
Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.
Пожарникари от районната служба в Асеновград и колегите им от участъка в Лъки спасиха семейство, бедстващо в снежни преспи в Родопите преди седмица. От пловдивската пожарна уточниха, че на 6 декември следобед е получен сигнал на тел. 112, че автомобилът на семейство Александрови е затънал в снега на пътя между с. Манастир и връх..
България и Румъния ще станат пълноправни членки на Шенгенското пространство от 1 януари 2025 г. Решението беше взето официално на заседанието на Съвета на Европейския съюз днес. Това е един голям ден за България, в който най- после станахме пълноценна част от голямото европейско семейство, свързано със свободното преминаване през вътрешните граници..
Пловдивският университет „Паисий Хилендарски“ е бенефициент на мащабен проект, финансиран от Плана за възстановяване и устойчивост. Проектът е по компонент „Иновативна България“, инвестиция 1 „Програма за ускоряване на икономическото възстановяване и трансформация чрез наука и иновации“, процедура чрез директно предоставяне на безвъзмездна..
Може ли да се пребори хроничната болка? Отговор на този въпрос дава приложеното иновативното лечение за намаляване и премахване на хронична болка чрез замразяване на сетивни нерви в МБАЛ „Света Каридад“ в Пловдив. То беше извършено от екипите на д-р Никола Миленкович в отделението по анестезиология и интензивно лечение, който разказа в програма..
Ако парламентът гласува връщане на ставката на ДДС от 20% върху дейността на ресторантьорите, ще започнем поетапни стачни действия. Това заяви пред Радио Пловдив заместник-председателят на Българска хотелиерска и ресторантьорска асоциация и председател на пловдивското сдружение "Тракия" Еньо Енев . Той посочи, че всичките 36..