Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За да живеете 103 години, яжте мед и не прекалявайте с нищо

| обновено на 12.07.17 в 17:04
Снимка: Иванка Петкова, Радио Пловдив

Искате да сте столетници? Не пийте алкохол, не пушете, не се отдавайте на пороци, трудете се и яжте всеки ден мед. Това е рецептата за дълголетие на пчеларя Александър Николов от Пловдив, който посрещна днес 103-ия си рожден ден в добро здраве и прекрасно настроение.

Да го поздравят с празника, дойдоха членове на пчеларско дружество „Акация“, които му подариха торта с надпис „На пчеларя 103 бай Сашо!" и добавиха: "Гордеем се с теб!“

„60 години нито аз, нито моето семейство е оставало без мед. Всеки ден закусвам с ябълка с мед, сирене, орехи и после си правя млечно кафе с 3 бисквитки. Така хем съм сит, хем ми е леко. Не се лишавам от нищо, мога да си сготвя сам, защото съм майстор сладкар“, споделя столетникът. На 103 години все още качва всеки ден стъпалата на блока до 4-тия етаж, където живее.

Снимка

Съпругата му също е дълголетница – доживяла до 95 години, но си счупила тазобедрената става и не преживяла операцията. Има 73-годишен син и две дъщери на 69 и 66 години, и общо 14 внуци и правнуци. Част от тях живеят в Пловдив, други са във Велико Търново, дори в Лондон. За дядо Александър се грижи предимно по-малката му дъщеря, която е учителка по философия в Хуманитарната гимназия в Пловдив. Другата дъщеря е съдийка в града, а синът – инженер във Велико Търново.

Роденият във Вардарска Македония през далечната 1914 година, Александър Николов е трето от общо 5 деца. По време на Първата световна война, ненавършил 5 години, семейството му бяга от битката край Криволак и емигрира в Пловдив. Александър започва работа първо като мияч на чинии, после сервитьор в ресторант, след това става сладкар. 

В казармата е арестуван, защото организирал комунистически ядки, и е осъден на смърт, но го спасява фактът, че е непълнолетен. Няколко пъти е лежал в затворите, където се запознава с Вапцаров. Излиза след 9 септември 1944 г. Става политически офицер и на 45 години се пенсионира като подполковник. Все още го вълнува политиката и смята, че „живеем в кървав свят, а експлоатацията на човек от човека е станала жестока“.

По пчеларството се запалил след пенсионирането си. „Започнах с няколко кошера, но ме ужили пчела по брадичката. Изпаднах в кома и се свестих в болница. Малко по-късно се запознах с млад лекар, който ми предписа таблетки, които да пия с вода, когато ме ужили отново пчела. Два пъти ми се е налагало да ги пия и от тогава нямам никакви проблеми с пчелната отрова, даже смятам, че доброто ми здраве се дължи на нея“, разказва столетникът.

До преди 8 години е гледал 80 кошера в землището на с. Тюркмен, община Брезово, в Средна гора. За тях вече се грижи съпругът на внучката му и дори ги увеличил на 200 кошера. 

Снимка


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 10:55

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54
Д-р Христиана Бацелова

Грипът ще ни съпътства от януари до март

Доказаните случаи на грип постепенно се увеличават, вече има хора, които се нуждаят от медицинско лечение. Това съобщи в програма "Точно днес" на Радио Пловдив епидемиологът от УМБАЛ "Св. Георги"  д-р Христиана Бацелова. По думите ѝ пикът на грипната епидемия у нас е обикновено през  януари, февруари, до средата на март. "На този етап нямаме..

публикувано на 10.01.25 в 10:37

Неонатологията на МБАЛ-Пазарджик получи нови кувьози

Два нови кувьоза Dräger получи неонатологичното отделение на пазарджишката болница. Апаратурата е закупена със средства на лечебното заведение и ще бъде използвана за осигуряване на грижи за недоносени и новородени с нужда от специализирано лечение. Така закупените със собствени средства кувьози вече са 6, съобщиха от лечебното заведение...

обновено на 10.01.25 в 10:17

Няма никаква опасност за Панагюрското съкровище в „Гети“

„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..

публикувано на 09.01.25 в 16:04