Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За да живеете 103 години, яжте мед и не прекалявайте с нищо

| обновено на 12.07.17 в 17:04
Снимка: Иванка Петкова, Радио Пловдив

Искате да сте столетници? Не пийте алкохол, не пушете, не се отдавайте на пороци, трудете се и яжте всеки ден мед. Това е рецептата за дълголетие на пчеларя Александър Николов от Пловдив, който посрещна днес 103-ия си рожден ден в добро здраве и прекрасно настроение.

Да го поздравят с празника, дойдоха членове на пчеларско дружество „Акация“, които му подариха торта с надпис „На пчеларя 103 бай Сашо!" и добавиха: "Гордеем се с теб!“

„60 години нито аз, нито моето семейство е оставало без мед. Всеки ден закусвам с ябълка с мед, сирене, орехи и после си правя млечно кафе с 3 бисквитки. Така хем съм сит, хем ми е леко. Не се лишавам от нищо, мога да си сготвя сам, защото съм майстор сладкар“, споделя столетникът. На 103 години все още качва всеки ден стъпалата на блока до 4-тия етаж, където живее.

Снимка

Съпругата му също е дълголетница – доживяла до 95 години, но си счупила тазобедрената става и не преживяла операцията. Има 73-годишен син и две дъщери на 69 и 66 години, и общо 14 внуци и правнуци. Част от тях живеят в Пловдив, други са във Велико Търново, дори в Лондон. За дядо Александър се грижи предимно по-малката му дъщеря, която е учителка по философия в Хуманитарната гимназия в Пловдив. Другата дъщеря е съдийка в града, а синът – инженер във Велико Търново.

Роденият във Вардарска Македония през далечната 1914 година, Александър Николов е трето от общо 5 деца. По време на Първата световна война, ненавършил 5 години, семейството му бяга от битката край Криволак и емигрира в Пловдив. Александър започва работа първо като мияч на чинии, после сервитьор в ресторант, след това става сладкар. 

В казармата е арестуван, защото организирал комунистически ядки, и е осъден на смърт, но го спасява фактът, че е непълнолетен. Няколко пъти е лежал в затворите, където се запознава с Вапцаров. Излиза след 9 септември 1944 г. Става политически офицер и на 45 години се пенсионира като подполковник. Все още го вълнува политиката и смята, че „живеем в кървав свят, а експлоатацията на човек от човека е станала жестока“.

По пчеларството се запалил след пенсионирането си. „Започнах с няколко кошера, но ме ужили пчела по брадичката. Изпаднах в кома и се свестих в болница. Малко по-късно се запознах с млад лекар, който ми предписа таблетки, които да пия с вода, когато ме ужили отново пчела. Два пъти ми се е налагало да ги пия и от тогава нямам никакви проблеми с пчелната отрова, даже смятам, че доброто ми здраве се дължи на нея“, разказва столетникът.

До преди 8 години е гледал 80 кошера в землището на с. Тюркмен, община Брезово, в Средна гора. За тях вече се грижи съпругът на внучката му и дори ги увеличил на 200 кошера. 

Снимка


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45