Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Директори и ученици против съкращаване на лятната ваканция

В разгара на лятото – Министерството на образованието с дебат за организацията на учебната година. Звучи скучно, но всъщност не е, защото този дебат ще определи началото и края на учебната година. Какво мислят директори и ученици?

Дебатите са в ход, а работодателски организации предложиха масовата европейска практика – учебната година да започва не на 15-ти септември, а на 1 септември. Паралелно с това от образователното министерство публикува за обсъждане нов график за ваканциите и изпитите през учебната 2017/2018 година. Според него най-малките ученици ще учат до 7 юни, от основен курс до 22 юни, а среден – до 7 юли. Националното външно оценяване в VII клас и държавните зрелостни изпити на дванадесетокласниците да се провеждат на различни дати, предлагат още от МОН. Вариантите ще се обсъждат до 28 август.

Налага ли се обаче промяната? И най-вече – целесъобразна и обвързана с качеството на учебния процес ли е тя?

Трябва да е ясно, че от доста години ние сме страната с най-късото учебно време. Отделно сме и с най-къси часове. Относно предложението да се започва учебната година на 1 септември – то не е актуално, защото в Закона ясно е записано, че учебната година започва на 15 септември и завършва на 15 септември. Тоест за да може това предложение да стане факт,  трябва да бъде прието от НС, заяви Ивайло Старибратов, дългогодишен директор на Математическата гимназия в Пловдив.

Българските ученици губят от по-късата учебна година

Учениците губят страшно много. Дори само от това, че едните учат 40 минути, а другите 45 минути – губят се около 12% от самото време. Промяната трябва да започне с малки стъпки, за да се стигне например до немската система, където часовете са по 50 и 75 минути. А впоследствие да се гони времево това да се случва, обясни още Старибратов.

1 септември или 15 септември?

Трябва да се има предвид, че в началото на септември имаме голям празник – 6 септември. Ако учебната година се открива на 1 септември, ние ще започнем и веднага ще се чудим как да празнуваме и т.н. Но при всички случаи официалното откриване на учебната година трябва да е на 15 септември. Независимо дали тя започва по-рано, категоричен е Ивайло Старибратов.

Министърът на образованието Красимир Вълчев обяви, че предложението за по-къса лятна ваканция е, защото учениците забравят много от наученото и изоставащите изостават още повече при дълга почивка. Самите ученици обаче не са склонни да се правят промени.

Децата са против намаляване на лятната ваканция

Няма да се чувствам много добре, ако учебната година започва на 1 септември. Това е най-хубавото време за море, коментира шестокласничка.

По-големите ученици също са против промените.

Това е гадно, защото ни намаляват лятната ваканция. Ще имаме по-малко забавления, коментират седмокласници.

И ако децата призовават „Не ни пипайте ваканцията“, то образователното министерство очевидно търси начин да се затвърдят предложенията. За да звучи образованието ни по европейски, а къде останаха дебатите за качество?


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Вилис Цуров

Отказът на президента да участва в срещата на НАТО е лош сигнал

Отказът на президента Румен Радев да участва в срещата на върха на НАТО във Вашингтон не е изненада, като се има пред вид позицията му против помощта на Украйна, каза в интервю за предаването "Точно днес" Вилис Цуров - председател на УС на Съюза на офицерите от запаса "Атлантик". Независимо от това, сигналът, който изпраща страната ни към партньорите..

публикувано на 28.06.24 в 10:24

Аптеките са на кръстопът между грижата и търговията

Собственици на аптеки,  професори от академичните среди и анализатори сядат на една маса, за да обсъдят проблемите в аптечния бранш.  Форумът е тази събота в Пловдив и  поставя темата: „Българската аптека е на кръстопът между фармацевтичната грижа и търговията“.  Форумът се организира от Инициативен комитет на магистър-фармацевти,..

публикувано на 28.06.24 в 10:08

Форум "Азбука.Език. Идентичност" в Пловдив

В зала „Съединение“ на Регионалния исторически музей в Пловдив ще се проведе втората сесия на Международния форум за кирилицата „Азбука. Език. Идентичност“. Форумът е по инициатива на вицепрезидента Илияна Йотова и се организира с подкрепата на Министерство на образованието и науката. Той е продължение на проведения през 2022 г. Международен..

обновено на 28.06.24 в 08:51

Медицината е най-желана специалност в МУ-Пловдив

Ръст на кандидат-студентите за Медицински университет – Пловдив – това показват данните от подадените документи за участие в кампанията за прием. 1950 е общият брой на кандидатите, като миналата година те са били 1740, посочи зам.-ректорът по учебна дейност проф. д-р Веселина Горанова. Превес отново имат жените – 1480, а мъжете са 470...

обновено на 27.06.24 в 16:34

Медийни уроци за 7 клас преди лятната ваканция

Директорът на Радио Пловдив Чавдар Каришев приветства децата и разказа за мисията на радиото. Нашето радио е първото, което звучи онлайн, още от 1998 г.  Децата ни днес са потопени в интернет и за тях  често е трудно, как да преценят кое е истина и кое лъжа. Но, в училище "Алеко", както е известно в Пловдив имат свое радио, където..

публикувано на 27.06.24 в 12:03