Беше ясно, че правителството на Испания ще направи всичко, за да възпрепятства референдума в Каталуния. Въпросът беше докъде ще стигне конфронтацията и докъде ще стигне насилието, защото то беше неизбежно, а дори и очаквано.
Няма паралели между Брекзит и Каталунския референдум. Първият беше законен, а вторият - не. Каталунците, за разлика от англичаните, нямат никакво намерение да излизат от ЕС, дори обратно. ЕС ги предупреди, че тяхното отделяне ще ги остави извън ЕС.
Винаги във всяка национална държава има богати и бедни региони. Подобни процеси се развиват в Северна Италия и в Белгия. Не бих ги оприличавал каталунския референдум с Брекзит и Шотландия, която иска да напусне Обединеното кралство, подчерта Малинов, който е политолог.
Според него няма външна намеса, довела до референдума. Това са процеси, които са зреели много години. Но всички признават, че диалогът между испанското правителство и Каталуния не е бил достатъчно убедителен и продуктивен и се стигнало до тези напрежения, които превръщат референдума в естествения им завършек.
Позицията на Малинов е, че Каталуния е тежко разделена и референдумът го доказва. Той цитира няколко местни социологически проучвания преди допитването, които показват, че противниците на независимостта са повече. Тезата, обаче, че референдумът е незаконен рязко намали активността.
Сега едната страна ще се хвали с 90-те процента подкрепа на независимостта, а другата с 42-та процента активност. А испанското правителство изобщо не говори за референдум, той изобщо не се е случил, коментира евродепутатът и добави, че е много труден отговорът на въпроса възможни ли са бъдещи преговори.
Така или иначе вчерашното насилие е тежък спомен и той ще влияе враждебно срещу правителството. Как се живее заедно след като е проведен референдума. Много хора смятат, че каталунското правителство не е изиграло добре картите си, защото не получава международна подкрепа. САЩ не прие референдума, ЕК също заяви, че допитването е незаконно. В много тежка позиция са тези, които поискаха референдума, подчерта Светослав Малинов.
Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес" потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика. " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..
Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов . Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..
Протестите в подкрепа на варненския кмет Благомир Коцев, са продиктувани от това, че прокуратурата, Антикорупционната комисия и като цяло правоохранителната система в страната, очевидно действат като бухалка по конкретни политически проекти. Това заяви в интервю за предаването "Точно днес" на Радио Пловдив съпредседателят на "Да, България"..
„Големият проблем за стабилността на правителството на Росен Желязков е в действието на два основни фактора. Единият фактор, е липсата на всякакъв интерес, желание и дори моментна нагласа, в който и да е от партньорите в управляващата коалиция, а и в мнозинството в НС, да свали това правителство и да тласне страната страната към предсрочни..
Община Сопот е на път да реши проблема с водата, който от години мъчи хората през лятото. Предстои ремонт на важен водопровод, който ще свърже шахтовите кладенци, откъдето градът ще ползва вода, с ВиК мрежата, съобщи кметът на община Сопот Станислав Стоенчев. Той обясни, че вече е изготвен проект за това от ВиК-Пловдив. Чрез него шахтовите..