Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Каталуния е тежко разделена и референдумът го доказа

Беше ясно, че правителството на Испания ще направи всичко, за да възпрепятства референдума в Каталуния. Въпросът беше докъде ще стигне конфронтацията и докъде ще стигне насилието, защото то беше неизбежно, а дори и очаквано. 

Дори очаквано като част от тактиката на привържениците на отделянето с цел  повишаване на активността и възмущението, което се случи, коментира пред Радио Пловдив евродепутатът Светослав Малинов.

Няма паралели между Брекзит и Каталунския референдум. Първият беше законен, а вторият - не. Каталунците, за разлика от англичаните, нямат никакво намерение да излизат от ЕС, дори обратно. ЕС ги предупреди, че тяхното отделяне ще ги остави извън ЕС.  

Винаги във всяка национална държава има богати и бедни региони. Подобни процеси се развиват в Северна Италия и в Белгия. Не бих ги оприличавал каталунския референдум с Брекзит и Шотландия, която иска да напусне Обединеното кралство, подчерта Малинов, който е политолог.

Според него няма външна намеса, довела до референдума. Това са процеси, които са зреели много години. Но всички признават, че диалогът между испанското правителство и Каталуния не е бил достатъчно убедителен и продуктивен и се стигнало до тези  напрежения, които превръщат референдума в естествения им завършек. 

Позицията на Малинов е, че Каталуния е тежко разделена и референдумът го доказва. Той цитира няколко местни социологически проучвания преди допитването,  които показват, че противниците на независимостта са повече. Тезата, обаче, че референдумът е незаконен рязко намали активността. 

Сега едната страна ще се хвали с 90-те процента подкрепа на независимостта, а другата с 42-та процента активност. А испанското правителство изобщо не говори за референдум, той изобщо не се е случил, коментира евродепутатът и добави, че е много труден отговорът на въпроса възможни ли са бъдещи преговори. 

Така или иначе вчерашното насилие е тежък спомен и той ще влияе враждебно срещу правителството. Как се живее заедно след като е проведен референдума. Много хора смятат, че каталунското правителство не е изиграло добре картите си, защото не получава международна подкрепа.  САЩ не прие референдума, ЕК също заяви, че допитването е незаконно. В много тежка позиция са тези, които поискаха референдума, подчерта Светослав Малинов.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

БАБХ подцени риска с шарката и пораженията са драматични

Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..

обновено на 25.07.25 в 11:21

Властта обеща и ни излъга, ще обжалваме таксите за строеж

Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение.  Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..

публикувано на 25.07.25 в 11:20

Пловдив очаква 35 000 души за "Hills of Rock"

Пловдив очаква поне 13 процента ръст на нощувките по време на фестивала „Hills of Rock“, който стартира днес на Гребната база – заяви в интервю за Радио Пловдив заместник-кметът по култура и туризъм Пламен Панов.   "Очакваме около 30-35 000 души да посетят фестивала", подчерта Панов. Капацитетът на Пловдив относно нощувките е увеличен..

публикувано на 25.07.25 в 08:43

Районните кметства ще получат пари от таксите за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28