С поведението си в студиото на Нова ТВ и Антон Тодров, и Валери Симеононв прекрачиха граница, която не бива да се прекрачва. При това го направиха без да притиснати от тежки въпроси, точно затова държанието им е още по недопустимо и укоримо, каза в предаването на Радио Пловдив „Ден след ден“ Венелина Попова, кореспондент на БНР в Стара Загора.
С нея разговаряме в деня, в който НС гласува оставката на Тодоров като депутат и в който журналисти демонстрираха в защита на свободата на словото.
Депутатите от ГЕРБ пожертваха Тодоров, гласувайки оставката му, смята Попова. Пожертваха го след като Цветан Цветанов го употреби в политически битки и особено в предизборната кампания срещу президента Радев. Всъщност съдбата му беше предрешено още след като интелектуалци обявиха, че той не е подходяща кандидатура за председател на Комисията по досиетата.
Венелина Попова отбеляза, че не по- малко важен е въпросът какво ще стане с Валери Симеонов, чиято оставка също беше поискана от ДПС и още пет извънпарламентарни партии. Той обаче най- вероятно ще бъде съхранен от ГЕРБ, които няма да скочат срещу коалиционния си партньор, не могат да се очакват резки движения и от страна на БСП, които ще се въздържат, за да не затворят вратата за евентуално бъдещо пъртньорство с патриотите.
Що се отнася за свободата на словото, журналистическите стандарти и солидарността на гилдията - Венелина Попова зададе риторичен въпрос дали това, което стана в ефир е по- страшно от това, което става в медийното задкулисие, в кабинетите на собствениците и главните редактори.
Обяснимо - при частните медии водещ е интересът на печалбите и рейтинга, за тях не е изгодна конфронтацията във властта. Имитацията на независимост е изгодна мимикрия, смята журналистът.
Парите, които се дават на медиите - това е важен и много сложен въпрос - отбеляза в интервюто Попова. И общините, и държавата явно имат и дават достатъчно средства, за да си купуват медиен комфорт, каза тя като се позова на журналистическо проучване, което показва колко много средства са платили малки общини за н.нар. „медийно обслужване“.
Споделяйки и собствен опит, Попова каза: „Ако истината е веруюто на журналиста, той винаги плаща за това.“
Тази година Българското национално радио става на 90 години, а Радио Пловдив - на 70. "Трябва да обръщаме внимание и на успехите, и на предизвикателствата. Тези 90 години означават, че много хора преди нас са постигнали много неща - да работим в медия, която се ползва с много високо обществено доверие, която хората не само слушат, а истински се..
Училищата в Пловдив и областта имат готовност да преминат към онлайн обучение от 29 януари до 4-ти февруари включително. Пред Радио Пловдив началникът на РУО Иванка Киркова подчерта, че в тези учебни дни ще се оформят оценките за първия учебен срок. Тя припомни, че област Пловдив е сред пионерите, стартирали онлайн-обучение през 2020 година по..
Две предложения за предстоящата на 30 януари сесия на ОбС на пловдивския кмет Костадин Димитров бяха бойкотирани на заседанието днес на правна комисия към местния парламент. Едното е за одобряване на текстове на допълнителни споразумения с превозвачите, обслужващи линиите от масовия градски транспорт, което предвиждаше индексация на..
Обичайната зимна картина записва високи нива на ФПЧ във въздуха. В Пловдив освен силния трафик, и печките на твърдо гориво се оказват често споменавани в докладите на РИОСВ. Как мръсния въздух се отразяват на децата и по-чувствителните възрастни хора, какви са важните мерки? Според кардиолога д-р Костадин Костадинов , преподавател в Медицински..
На 25.01.2025 година от 13:30 часа Планетариумът с Астрономическа обсерватория в Смолян ще представи най-новата им програма за съзвездията през зимата. Ще има още една лекция в събота от 17:00 часа, приет е графикът и посещенията ще са два пъти на ден. „ Небесна разходка “ е създадена, чрез дигиталния софтуер Digistar7. Тази програма е реализирана..