Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Майстори кавалджии от цялата страна се надсвирват в Шишманци

| обновено на 28.10.17 в 12:30

Най-добрите кавалджии у нас се събират в пловдивското село Шишманци, където ще се проведе Третият национален конкурс "С музиката на Никола Ганчев". 

Очаква се на 28 октомври в читалището на селото "Св. Св. Кирил и Методий" те да покажат своето майсторство. 

Конкурсът е посветен на кавалджията Никола Ганчев, на когото съселяните му преди три години издигнаха паметник, а от тази година обновеният площад на Шишманци ще носи името му.  

Никола Ганчев, сочен за един от най-големите кавалджии на 20-и век, е роден през 1919 г. в село Шишманци. Към този много български инструмент го подтикнал вуйчо му Васил, който бил кавалджия. Първият си кавал е получил именно от него, когато бил на 7 години. 

На 16-годишна възраст необикновеният му талант е признат и е поканен да направи първите си записи в радиото. През 30-те години създава първата си народна група, която включва гайдар, гъдулари и единствената жена по това време, която свири на кавал, негова ученичка. 

Кулминацията в неговия творчески път е през 1951 г., когато става помощник и консултант на Филип Кутев при създаването на Държавния ансамбъл за народни песни и танци.  

И до ден днешен неговото "криво пловдивско хоро", което е записано преди около 45 години, е част от държавния изпит за студентите в АМТИИ - Пловдив. 

Музикалният инструмент кавал е изключителен, но кавалджиите в България стават все по-малко, коментираха от музикалната академия. 

От академията приветстват всяка направена стъпка в посока това изкуство да има своите последователи, а конкурсът в Шишманци е пример за това, твърдят музикантите.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В "Срещите" разговор за кенсъл културата

За кенсъл културата ще си говорим тази събота. Защо се появи и какво ни обещава?  А може би отговорът е в казаното от Алан от Лил, проповедник от 12 век: "Миналото има восъчен нос, който може да бъде извиван във всички посоки." Гости на "Срещите" са проф. Цочо Бояджиев, Мирослава Кацарова и доц. Илия Кожухаров.

публикувано на 22.11.24 в 10:23

Венета Нейнска поставя начало на европейско турне в Пловдив

Именитата пианистка Венета Нейнска поставя началото на европейското си турне  „Пътища и посоки“ в Дом на културата „Борис Христов“ в Пловдив.  Най-добрият концертен роял „Стейнуей“ в България ще звучи с изпълнението на произведенията на Шопен, Рахманинов, Крайслер,  Мануел да Файя, Кристоф Вилибалд Глук, Франц Шуберт. „Подобно на начина,..

публикувано на 22.11.24 в 07:58

Книга за идеите на Ататюрк гостува в Пловдив

В НБ „Иван Вазов“ в Пловдив ще бъде представена книгата „Ататюрк. История на идеи“ от М. Шюкрю Ханиоглу. Тя не е поредната биография на големия турски държавник, а разказва за идеите на Ататюрк, еволюцията им и реализацията им в турското общество.  Авторът М. Шукрю Ханиоглу е професор по история на късната Османска империя в департамента по..

публикувано на 22.11.24 в 06:58

Три дни "Дефиле на младото вино" в Стария град на Пловдив

С Дионисиево шествие в Пловдив ще бъде открит фестивалът „Дефиле на младото вино“, който ще продължи до неделя. Участниците в 16-то издание на фестивала са 65 , сред тях са най-добрите производители на вина и вкусни храни. Новите фирми тази година са 5, а винопроизводителите са рекорден брой – 51 .  За тях и за посетителите широко отварят врати 18..

обновено на 22.11.24 в 06:37

Благотворителен търг с творби от фонда на Дружеството на пловдивските художници

Дружеството на пловдивските художници организира търг с творби от архива си. Аукционът се ще състои в Изложбената зала на Дружеството на ул. „Авксентий Велешки“ 20.   Организаторите канят любителите на изобразителното изкуство и пловдивските таланти, представители на бизнеса и колекционери да участват в тазгодишното издание на търга, на..

публикувано на 22.11.24 в 06:37