Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Недопустимо е нацията да погребе науката и образованието си

Човешкият фактор, образованието и науката са най - ценният капитал на една нация. Не е просперирала държава, която не е заделила стабилни финанси за висше образование и наука. 

Това заяви пред Радио Пловдив Даниела Стамболиева, преподавател по макроикономика и синдикалист в ПУ "Паисий Хилендарски". Тя изцяло подкрепи учените от БАН, които в днешния Ден на народните будители протестират с искане за по-високи заплати. 

Проблемите в системата са много, затова са и протестите, подчерта Стамболиева и допълни, че на всички са известни и рестрикциите в бюджета. По думите й, достатъчно е да се погледне процентът от Брутния вътрешен продукт, който се отделя у нас за висше образование и наука. Или пък т. нар. рейтингова система или система за качество на университетите, която показва, че много от тях са ощетени откъм финанси. 

Не е справедливо учителят да взема по - голяма заплата от доцент или професор в някои висши училища и особено в БАН, категорична е преподавателката в Пловдивския университет. 

Министър Горанов по особен начин дублира министър Дянков по отношение на феодалните старчета в БАН. Сега пък се чу, че ние произвеждаме некачествени кадри или кадри, предназначени за външния пазар, каза Даниела Стамболиева. 

Не може чистачката в БАН и асистентът да са с равно заплащане! А законът е такъв, подчерта преподавателката. 

Снимка

Тя обърна внимание, че държавата не трябва да се отказва от ролята си да финансира фундаментални направления, които нямат практическа приложимост и не са толкова атрактивни за кандидат-студенти като ядрена физика, микробиология

Според Стамболиева не бива да се абсолютизират възможностите за самофинансиране чрез разработване на проекти. 

Европейските модели са индикативни т.е. препоръчителни, но в повечето случаи у нас се приемат като императивни, посочи Стамболиева

И обясни, че ако в Холандия и Дания някои образователни методи и модели са дали резултати, у нас те могат да се окажат неприложими. Според нея трябва много да се внимава какво е търсенето на пазара за висши специалисти в нашата страна. 

В отделни университети трябва да се премахнат непривични за тях дейности, посочи още макроикономистът от Пловдивския университет. Тя обясни, че ще има съпротива от отделните университети, тъй като става дума за пари, но е необходимо да се окрупнят по научни направления. 

Научната общност е достатъчно мъдра и сама трябва да вземе решенията, а не чрез натиск отвън, смята Стамболиева. 

Що се отнася до протестите на учените, тя обясни, че те са необходими, когато разговорите се изчерпат. 

Не можем да се отказваме. Да съхраним, да развием нашето висше образование и науката! Ще бъде жалко да погребем науката и образованието си! Това не е допустимо за една нация!

Цялото интервю с Даниела Стамболиева можете да чуете в прикачения звуков файл.

Снимка



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Няма никаква опасност за Панагюрското съкровище в „Гети“

„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..

публикувано на 09.01.25 в 16:04

За баланс при план-приема в 8 клас настоява Областната управа

Доколко образователната система е способна да осигури квалифицирани кадри за развитие на професионалното обучение по актуални и търсени професии и да дава възможност да се работи върху уменията и компетентностите. Това е въпросът, който поставя областният управител проф. Христина Янчева в становището си до Регионалното управление на..

публикувано на 09.01.25 в 14:28
Проф. д-р Иван Желев Димитров

Старостилната църква не застрашава единството в БПЦ

Решението на Върховния касационен съд (ВКС) да бъде регистрирана Българска православна старостилна църква предизвика вълна от недоволство. Застрашава ли това единство на православната църква и до какво може да доведе наличието на паралелна православна църква? "Мисля, че това не застрашава единството на Българската православна църква..

публикувано на 09.01.25 в 11:34

Промяна в отчитането на гласовете е положителна стъпка

Много недостатъци се събраха в изборния процес през годините, така че промените в Изборния кодекс са необходими и могат да дадат добър резултат. Промяната в отчитането на гласовете е крачка в правилната посока, но за да няма проблеми детайлите трябва да бъдат изпипани много добре. Така политологът и изборен експерт Даниел Стефанов коментира..

публикувано на 09.01.25 в 10:09

Благотворителен концерт събира средства за дете с ДЦП

Изпълнители от Община Марица се обединяват в мащабен благотворителен концерт в подкрепа на 2-годишния Иван от Рогош, който страда от детска церебрална парализа. Момчето започва да провежда рехабилитация още, когато е на 6 месеца. Сега обаче се нуждае от 44 000 лева за провеждане на лечение в турска клиника. Тя е за рехабилитация, която ще..

публикувано на 09.01.25 в 07:50