След като падна забраната здравната каса да плаща за нови лекарства, сега от БЛС поискаха депутатите да преразгледат и мораториума за нови дейности - мотивите ще обясни д-р Галинка Павлова, заместник-председател на съсловната организация.
Галинка Павлова: Със закона за бюджета на здравната каса бяха наложени няколко мораториума, единият от които във вчерашния ден с решение отново на парламентаристите отпадна по отношение на мораториум за ползването на молекули на нови лекарствени продукти. Но, забележете, остана мораториум върху новите дейности. И за да ме разберат слушателите, и след това ще обяснявам мотивите, това е забрана на инвестиции в лечебната дейност на нова апаратура, на нови технологии, така както беше преди и забраната върху лекарства и ако някой работодател на лечебно заведение осигури финансиране намери такова, намери съответни специалист, който е специализиран навън и дойде и иска да работи в това лечебно заведение има мораториум и касата няма да сключи договор, т. е. няма да се прилагат най-новите неща като технология и съответно в новите дейности. По този начин има още нещо – се закрепостяват лекарите от лечебните заведения, които към момента работят.
Така че ако лекар иска да напусне лечебно заведение, което има договор с болницата по определена медицинска дейност и отиде в друга болница, защото му предлагат по-добри условия финансови или по-добри условия на труд или нова апаратура новата болница няма да има право да сключи договор за тази дейност, а и старата няма да има възможност да сключи, защото няма да има лекар, т. е. по този начин ще лишим не само болниците от инвестиции, не само ще закрепостим лекарите, но ще лишим пациентите от достъп до точно тези нови дейности, към които всички ние се стремим. По този начин, с този мораториум върху дейностите ние ограничаваме дейността на лечебните заведения, на лекарите и нали идеята беше да има комплексност в предлагане на медицинската дейност.
Така че Българският лекарски съюз много остро реагира в това отворено писмо срещу двойния стандарт в парламента. Под натиска на улицата, на емоциите на пациентите, на лекарите и на цялата общественост политиците отмениха мораториума в тази част, която се отнася за лекарствата. Виждаме един двоен стандарт, виждаме едно неразумно решение, а политическо решение.
Искам да кажа на цялата общественост да знае, че едва във вчерашния ден в 13,20 ч в лекарския съюз се получи писмо, в което ни канеха в 14 ч на преговори, т. е. само след 40 минути. На преговорите не отива само д-р Грозев или д-р Павлова. Там има експерти по различните специалности, това са лекари, които работят в страната, не е възможно за 40 мин. да си организират работата да отсъстват и да дойдат на преговори. Считаме, че това е формално изразено желание за преговори, ние ги подозираме, че цялата тази процедура се прави, за да се изхвърли договорния партньор какъвто е Българският лекарски съюз. Много по-лесно е касата, която се превърна в дирекция на финансовото министерство да слуша и да изпълнява това, което казва финансовото министерство. Затова ние написахме това отворено писмо и ще искаме среща още на 3 януари.
Трудно можем да определим точна сума, но тук иде реч за не повече от 50 милиона за нови дейности, които ще навлязат, но вижте, ние не трябва да изчисляваме парите за здраве само като разходи. Отдавна го говорим това – разходите за здравеопазването са инвестиция в здравето на нацията. И не можем да приемем, че тези 50 млн на фона на тези 3 милиарда и 800 милиона са препъни камъчето или това, което ще обърне колата. Това е за здравето на гражданите ни. Нека да отворим възможността за новите дейности, нека да направи по-съвременно и модерно лечението в страната ни.
Значи, може да се платят на 100 % лекарствата и веднага нека да чуят слушателите в тази година 2017-та 50 млн, 50 млн неразплатени извършени дейности от българските лекари и медицински сестри, и акушерки и всички работещи в системата, 50 млн, които лечебните заведения не са получили, защото са над лимитна дейност, т. е. имаме дейност, ние сме я извършили в полза на пациентите, отчетена е тази дейност, призната е от касата, но някой решава, че тя няма да бъде платена. Как е възможно това? Да работиш и дейността да не бъде платена. За трета поредна година не се разплащат тези надлимитни дейности, за трета поредна година. И това е обидно за цялото съсловие.
Увеличението на цените на имотите вече е факт. Няколко инвеститора ми заявиха, че още от сега вдигат стойността на това, което предлагат с между 5 и 15%. Това коментира Мирослав Язов, експерт по сделки с недвижими имоти, половин година преди влизането ни в еврозоната. Според него от средата на септември хората, които все още имат..
Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи? Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..
Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този момент и то е, че опозицията е от две..
В свят, в който промените в климата и загубата на биоразнообразие вече не са далечни заплахи, всяка стъпка към по-зелена и устойчива среда има значение. Над 3500 дървета и храсти бяха засадени в рамките на еко инициатива на ХОЛДИНГ КЦМ 2000 . Тя носи името „Засаждаме 2500 + дървета“ и се осъществява по повод 25-годишния юбилей на дружеството..
Центърът по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив отбеляза 10 години от създаването си. Той е първият и единствен в България център за върхова наука в полза на устойчивото земеделие и човешкото здраве. Оборудван с технологии от най-ново поколение, центърът се налага като притегателен център за млади изследователи и..